Koszty niektórych usług i licencji wewnątrzgrupowych, tj. świadczonych w 2018 roku przez podmioty powiązane, nie będą limitowane, jeśli podatnik złożył wniosek o uprzednie porozumienie cenowe APA do końca roku 2019 roku.
W nowej Ordynacji podatkowej zostanie poszerzony katalog celów czynności sprawdzających, prowadzonych przez organ podatkowy.
Na podpis prezydenta czeka nowelizacja Ordynacji podatkowej, która zakłada, iż w przypadku blokady rachunku na 72 godziny podatnik nie będzie mógł tego zaskarżyć. Poznaj konsekwencje nowych przepisów.
Kary porządkowe są sposobem dyscyplinowania uczestników postępowań prowadzonych przed organami podatkowymi. Urzędnikom wolno je stosować w celu sprawnego przebiegu sprawy i zakończenia jej w terminie. Zobacz, kiedy fiskus może nałożyć taką karę na biuro rachunkowe, oraz jak uniknąć jej zapłaty.
Już niedługo mikroprzedsiębiorcy będą mieli obowiązek przekazywania na żądanie urzędów skarbowych całości lub części ksiąg oraz dowodów księgowych w postaci plików JPK. Sprawdź, za jaki okres mogą być wymagane dane.
Podatniczka w 2004 r. rozpoczęła budowę budynku gospodarczego. Odliczała VAT do 2006 r. jako inwestycje. Jednak inwestycja nie została zakończona do dziś i niewprowadzona na środki trwałe. Podatniczka jednak od 2009 r. do dziś odliczała VAT od energii w inwestycję. Obecnie chciałaby tę inwestycję przekazać do użytku własnego i zrobić z tego mieszkanie. Czy musi oddać cały odliczony naliczony VAT?
Kontrole fiskusa polegają często nie na sprawdzeniu, ale szukaniu (wręcz doszukiwaniu się) nieprawidłowości nawet tam, gdzie ich nie ma. Do tego czasami zbyt duża tolerancja sądów administracyjnych do ewidentnego łamania prawa w tym zakresie spowodowała, iż poprzez daleko idącą wykładnie przyczyny kwestionowanych odliczeń KAS znajduje często wprost w przepisach.
Szef Krajowej Administracji Skarbowej wkrótce będzie mógł żądać zablokowania konta przedsiębiorcy w banku bądź w SKOK. Dowiedz się, na jak długo oraz w jakich sytuacjach skorzysta z nowych uprawnień.
Możliwość sprawdzenia sytuacji podatkowej kontrahenta to jedna ze zmian, które zakłada najnowszy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej. Dowiedz się więcej.
Zmiany w zakresie współpracy polskich urzędników z obcymi władzami, dzięki czemu wymiana informacji o podatnikach ma być sprawniejsza, prowadzenie kontroli jednoczesnych - takie zmiany przewiduje nowelizacja Ordynacji podatkowej oraz ustawy o kontroli skarbowej, która 12 października wchodzi w życie.
Brak obowiązku wskazania przez organy podatkowe dowodów potwierdzających posiadanie udziałów w zagranicznej spółce narusza zasadę zaufania do państwa. Rządowe Centrum Legislacji ma poważne zastrzeżenia do projektu zmian dotyczącego opodatkowania dochodów kontrolowanych spółek zagranicznych (CFC).
Rządowe Centrum Legislacji ma zastrzeżenia do zmian proponowanych przez Ministerstwo Finansów w ustawie o PIT i CIT, które zmierzają do opodatkowania dochodów uzyskanych z kontrolowanych spółek zagranicznych. Wcześniejsze uwagi dotyczące konstrukcji przepisów, które powodują przeniesienie na podatnika ciężaru dowodu nie zostały prawidłowo zmodyfikowane. Nie usuwa to wątpliwości przedstawionych w maju i lipcu tego roku przez Rządowe Centrum Legislacji oraz Radę Legislacyjną.
Sprawdź też:
Polscy urzędnicy łatwiej otrzymają informacje o podatnikach z innych państw, a w kontroli podatkowej i skarbowej wezmą udział zagraniczni urzędnicy – tak przewiduje opublikowana w piątek ustawa o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa i ustawy o kontroli skarbowej.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip