Jak wynika z zapowiedzi wiceministra finansów Ministerstwo Finansów będzie ostrzegało firmy zagrożone nieświadomym udziałem w karuzeli VAT. Dowiedz się więcej.
Przedsiębiorca prowadzi działalność zwolnioną z VAT (usługi medyczne oraz pośrednictwo finansowe). Czy w związku z tym, że nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu, powinien od 1 stycznia 2019 r. wliczać do kosztów uzyskania przychodu 100% wydatków na paliwo, naprawy samochodu, czy jednak 75%? Z interpretacji podatkowej nr 0113-KDIPT2-1.4011.72.2019. 2.AP wynika, że przedsiębiorca ma prawo jednak wliczać 100% wydatków, gdyż jest luka w przepisach. Czy to prawda?
Rada Ministrów przyjęła wczoraj dwa projekty zmian w VAT. Jeden z nich dotyczy połączenia obowiązku składania deklaracji VAT-7/VAT-7K z obowiązkiem przesyłania plików JPK_VAT. Zmian jest o wiele więcej.
Prezydent podpisał już nowelizację ustawy o VAT, której celem jest m.in. zminimalizowanie ryzyka nieświadomego udziału podatników w karuzelach VAT. Co jeszcze się zmieni?
Nowa matryca stawek VAT i wiążąca informacja stawkowa to tylko niektóre zmiany, jakie wprowadza nowelizacja ustawy o VAT, właśnie pojawiła się nowa wersja projektu.
Od 1 lipca 2018 r. najmniejsze podmioty zostały objęte obowiązkiem przesyłania na żądanie organów podatkowych plików JPK. Zobacz, na jakie problemy możesz trafić przy generowaniu pliku i skorzystaj z podpowiedzi ekspertów, aby prawidłowo wygenerować JPK_FA.
Podatnik prowadzi komis samochodowy opodatkowany na zasadach ogólnych. Wystawia faktury przychodowe w systemie VAT marża. Faktury te wystawiane są zarówno dla osób fizycznych, jak i dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Czy prawidłowe będzie wykazywanie tych faktur w ewidencji sprzedaży dla celów JPK jednym zapisem księgowym, np. jako zestawienie sprzedaży z kasy fiskalnej? Czy każda faktura VAT marża wystawiona dla osób prowadzących działalność powinna być wykazana w pliku JPK_VAT oddzielnie?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip