Zmianę wprowadza rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 lutego 2025 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie klasyfikacji części budżetowych oraz określenia ich dysponentów (Dz.U z 2025 r., poz. 189). Jej istotą jest wydłużenie do dnia 31 grudnia 2026 r. okresu wykazywania w deklaracji i ewidencji (przy odpowiednim stosowaniu przepisów § 4 pkt 1 lit. m, § 10 ust. 1 pkt 7 lit. e oraz § 11 ust. 3 pkt 1 lit. b) dostawy gazu w systemie gazowym, dostawy energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i świadczenia usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, o których mowa w ustawie o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, określone w art. 145e ust. 1 ustawy.
Komisja Europejska pracuje nad pakietem zmian, które mają zmodernizować i uszczelnić przepisy o VAT. Ich efektem jest projekt nowelizacji dyrektywy VAT, powszechnie znany jako pakiet VIDA (ang. VAT in the Digital Age). Sprawdź, jakie zmiany wprowadzi VAT in the Digital Age.
Podatek VAT od kilkudziesięciu lat jest jednym z najważniejszych źródeł dochodów państw członkowskich UE. W międzyczasie nowoczesne technologie fundamentalnie zmieniły realia prowadzenia działalności gospodarczej. Regulacje dotyczące VAT muszą nadążać za tymi zmianami, aby podatek ten dalej skutecznie pełnił swoją rolę. Cyfryzacja otwiera nowe możliwości zarówno w zakresie zmniejszania obciążeń administracyjnych przedsiębiorców rozliczających VAT, jak również zwiększania skuteczności kontroli przez organy podatkowe. Kluczową kwestią staje się efektywne wykorzystywanie technologii do przeciwdziałania oszustwom podatkowym i tzw. luce VAT.
Tego typu rozwiązania już od pewnego czasu są stopniowo wprowadzane w państwach UE. W przypadku Polski można wskazać przede wszystkim obowiązek przesyłania deklaracji i ewidencji VAT w postaci plików JPK czy planowane wdrożenie obligatoryjnego przesyłania faktur ustrukturyzowanych za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSEF).
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Rewolucja w fakturach. Obowiązkowy KSeF od 1 lipca 2024 r.
KSeF w JST – sprawdź, jak przygotować się na nowe obowiązki w fakturowaniu
Oglądaj szkolenia video:
Krajowy System e-Faktur - wszystko, co musisz wiedzieć o obowiązkowym KSeF cz. 1
Krajowy System e-Faktur - wszystko, co musisz wiedzieć o obowiązkowym KSeF cz. 2
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Kiedy wykazać w JPK_VAT zaległą fakturę i fakturę korygującą.
Polecamy też:
Kiedy rozliczyć fakturę korygującą in minus
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.