Odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części wykorzystywanych w prowadzonym biznesie, które nie były ujęte w ewidencji środków trwałych, nie jest przychodem z działalności – wyjaśnił NSA w uchwale w składzie 7 sędziów.
Na rozbieżności w orzecznictwie dotyczącym zaliczenia przychodu ze sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej na potrzeby związane z działalnością gospodarczą do przychodu z tej działalności zwrócił uwagę już w sierpniu 2013 roku Rzecznik Praw Obywatelskich. W piśmie o nr RPO/676612/11/V/620.1 RZ prof. Lipowicz poprosiła NSA o zajęcie się sprawą ze względu na sprzeczne wyroki sądów administracyjnych.
Rozpoznając skargę, NSA stwierdził, że dla rozstrzygnięcia sporu niezbędne jest przeanalizowanie art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004 r. Jak wyjaśnił sąd, ustawodawca jednoznacznie wskazał, że przychód ze sprzedaży jest przychodem z działalności gospodarczej, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki. Po pierwsze, sprzedaż dotyczy środka trwałego. Po drugie, jest on ujęty w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.
W momencie podjęcia decyzji o ujęciu lokalu w ewidencji środków trwałych warto sporządzić stosowne oświadczenie, z którego będzie wynikało, od kiedy lokal będzie użytkowany w działalności i w jaki sposób ustalono jego wartość początkową będącą podstawą dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Prezentujemy przykładową treść takiego oświadczenia.
Odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, które nie były ujęte w ewidencji środków trwałych nie jest przychodem z działalności – wyjaśnił NSA w uchwale w składzie 7 sędziów z 17 lutego 2014 r.
Sprawdź: NSA zajmie się przychodami z odpłatnego zbycia nieruchomości wykorzystywanych w działalności gospodarczej
Dla nieruchomości czas korekty wynosi 10 lat. Jeżeli po tym okresie podatnik kończy prowadzenie działalności gospodarczej, nie ujmuje w spisie z natury nieruchomości, dla której upłynął już moment korekty podatku naliczonego.
Zagadnienie sporne
Podatnik wprowadził do ewidencji środków trwałych część usługową budynku na potrze-by prowadzonej kancelarii notarialnej. Odliczał podatek przy nabyciu towarów i usług na potrzeby wybudowania wyłącznie usługowej części budynku mieszkalno-usługowego. Spór dotyczył tego, czy osoba ta miała obowiązek ująć część usługową budynku mieszkalno-usługowego jako środek trwały w spisie z natury na czas zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.
Stanowisko sądu
W przypadku towarów i usług, które na pod-stawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, korekty dokonuje się w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów – w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Po upływie okresu korekty środki trwałe podatnika w momencie likwidacji działalności nie powinny podlegać opodatkowaniu i nie powinny być ujmowane w spisie likwidacyjnym.
Pytanie do eksperta: Czy w sytuacji, gdy podatnik likwiduje firmę, w czasie trwania 10-letniej korekty, to konieczne jest opodatkowanie takich środków trwałych?
Ujętych w ewidencji środków trwałych nieruchomości gruntowych i sieci gazowych używanych wcześniej w działalności gospodarczej nie uwzględnia się przy wyliczaniu współczynnika struktury sprzedaży, niezależnie od tego, czy transakcje te są sporadyczne czy też nie.
Sprawa dotyczyła gminy, która sprzedała kilka nieruchomości. Podkreśliła jednak, że nie jest to sprzedaż regularna. Gmina zapytała ministra finansów, czy obrót z tytułu dostaw nieruchomości stanowiących mienie komunalne należy uwzględnić w kalkulacji proporcji sprzedaży.
Zdaniem gminy – nie.
Z takim stanowiskiem nie zgodził się organ podatkowy.
Sprawą ostatecznie zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim, który przyznał rację gminie. Zdaniem sądu obrót z odpłatnego zbycia przez gminę, np. lokali mieszkalnych ujętych w środkach trwałych i używanych w działalności, nie powinien być uwzględniany przy kalkulacji wartości współczynnika struktury sprzedaży.
– Sporządzając roczną korektę VAT, trzeba pamiętać m.in. o kwotach sprzedaży niepodlegających wliczeniu do wartości obrotu służącego do wyliczenia proporcji – przypomina Mirosław Siwiński, radca prawny, doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej Witolda Modzelewskiego.
Przedsiębiorca, który wprowadził składniki majątku do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w kwietniu, pierwszy odpis amortyzacyjny zaliczy do kosztów uzyskania przychodów w maju.
Minister finansów potwierdził, że odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek lub wartość wprowadzono do ewidencji.
Przedsiębiorca może wykorzystać w swoim biznesie mieszkania nabyte w związku z rozwiązaniem spółki osobowej, w której był wspólnikiem. Wartość początkowa tych lokali będzie taka sama, jak wykazana w ewidencji środków trwałych zlikwidowanej spółki, z uwzględnieniem dokonanych wcześniej odpisów amortyzacyjnych.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip