W marcu br. nastąpi waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. Jest ona przeprowadzana z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku.
Osoby, które pobierają świadczenia z ZUS i jednocześnie pracują, ale nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, mogą dorobić więcej do budżetu domowego. Od grudnia niższy, bezpieczny próg limitu zwiększa się o ponad 227 zł brutto.
Prawo do wcześniejszej emerytury z powodu opieki nad dzieckiem wymagającym stałej opieki może uzyskać ubezpieczony, który spełnił łącznie wszystkie warunki. Przesłanki te podlegają weryfikacji przez uprawniony do tego Sąd. Więcej na ten temat przeczytasz w tekście.
Pracownik, któremu pracodawca nie uwzględnił w zaświadczeniu o zatrudnieniu i wynagrodzeniu wszystkich składników wynagrodzenia pobieranych w trakcie zatrudnienia, może żądać od niego wypłaty odszkodowania. Poznaj, jakie jest stanowisko Sądu Najwyższego w tej sprawie.
Czy osiągnięcie wieku emerytalnego stanowi usprawiedliwione społecznie kryterium doboru pracowników do zwolnienia, a w konsekwencji, czy kryterium doboru ze względu na wiek pracownika może być uznane za przejaw dyskryminacji oraz czy nabycie prawa do emerytury uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę? Przeczytaj ten tekst i dowiedz się, jaki wyrok w tej sprawie wydał Sąd Najwyższy.
Pytanie: Mam 56 lat. Otrzymuję w tej chwili rentę rodzinną po mężu. Jest to 85% świadczenia osoby zmarłej. Czy z chwilą, gdy osiągnę 60 lat i nabędę prawo do emerytury, będę miała prawo wyboru renty po mężu i mojej emerytury? Czy renta rodzinna z chwilą, gdy przejdę na emeryturę ulegnie zwiększeniu, czy już cały czas będzie to 85% świadczenia po osobie zmarłej? Nadmieniam, że mąż mój przepracował do momentu przyznania renty 14 lat i 11 miesięcy. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Mężczyzna urodzony w grudniu 1947 r. ma udokumentowany okres składkowy i nieskładkowy 33 lata i 6 miesięcy. Mężczyzna ten nie przystąpił do OFE, nie wykonywał pracy w szczególnych warunkach. Został zatrudniony od 1 kwietnia 2008 r. w wymiarze ½ etatu z wynagrodzeniem 600 zł. Czy w 2009 r. po spełnieniu warunku 35 lat pracy uzyska prawo do wcześniejszej emerytury? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Zwracam się z prośbą o interpretację art. 7 pkt 3 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS, który brzmi: „Okresami nieskładkowymi są okresy niewykonywania pracy po ustaniu zatrudnienia, jeżeli za te okresy, na podstawie przepisów Kodeksu pracy, zostało wypłacone odszkodowanie”. Chodzi o ustalenie, jaki okres pozostawania bez pracy będzie zaliczony do ogólnego stażu pracy. Czy będzie to okres liczony od dnia rozwiązania umowy o pracę do czasu uprawomocnienia się wyroku sądu, czy też będzie to okres wskazany w wyroku sądowym? A co w przypadku gdy w orzeczeniu sądowym jest mowa tylko o przyznaniu odszkodowania za niewłaściwe czy nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę. Nadmieniam, że postępowanie sądowe trwało około 2 lat, a w tym czasie osoba zainteresowania nie wykonywała żadnej pracy. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Od 10 stycznia 2008 r. zatrudniłam na 2 tygodnie na umowę zlecenia emerytkę, która od 1 stycznia 2008 r. przebywa na emeryturze. Jakim ubezpieczeniom podlega i na jakim formularzu powinnam ją zgłosić do ubezpieczeń? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy pracownica budżetówki po świadczeniu rehabilitacyjnym, które pobiera od 15 września 2007 r., nabywa prawo do odprawy emerytalnej? Czy może bezpośrednio przejść ze świadczenia na emeryturę? Pracownik spełnia warunki 30 lat pracy i osiągniętego wieku. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip