Pytanie: Pracownik zatrudniony na umowę o pracę od 19 czerwca 2006 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim w terminie od 8 października 2006 r. do 8 kwietnia 2007 r. Po zakończeniu zwolnienia lekarskiego nie przedstawił zdolności do pracy i z uwagi na brak zdolności został zwolniony z pracy. Pracownikowi została przyznana renta. Czy wobec braku orzeczenia o zdolności do pracy przysługuje pracownikowi urlop wypoczynkowy bądź ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy nauczycielowi będącemu na zwolnieniu lekarskim w okresie wypowiedzenia, który nie wykorzystał należnego urlopu wypoczynkowego, przysługuje ekwiwalent za urlop? Czy fakt wypowiedzenia przez szkołę takiej umowy z przyczyn likwidacji etatu może powodować zaniechanie jego wypłaty? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik przepracował w firmie 2 dni robocze (10 i 11 maja br.). W umowie o pracę ma zapis informujący o pracy na pełnym etacie oraz wynagrodzeniu w stawce godzinowej. Jak obliczyć wysokość ekwiwalentu za 2 dni przysługujące temu pracownikowi? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Osoba sprzątająca w mojej firmie zwróciła się o wypłacenie ekwiwalentu pieniężnego za używanie odzieży, obuwia roboczego oraz za pranie ręczników służbowych we własnym zakresie. Czy są jakieś wskaźniki, na podstawie których mogę wyliczyć taki ekwiwalent? Czy przysługuje określona liczba fartuchów na rok? Jak można wycenić pranie kilograma ręczników? – pyta księgowa z Olsztynka.
Pytanie: Dla pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu współczynnik ekwiwalentowy wynosi 10,54. Czy podstawę do urlopu dzielimy przez ten współczynnik, czyli 10,54, i tak otrzymany ekwiwalent za jeden dzień urlopu dzielimy przez 8 czy 4? – pyta kadrowa z Mławy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip