Parlament Europejski i Rada UE przyjęły 27 maja 2014 roku Dyrektywę w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych (2014/55/EU). W konsekwencji we wszystkich państwach członkowskich rozliczanie zamówień publicznych będzie realizowane wyłącznie z udziałem e-faktur w standardzie umożliwiającym ich automatyczne przetwarzanie.
Organ podatkowy nie może odmówić podatnikowi wydania interpretacji dotyczącej wystawiania i przesyłania e-faktur – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej. W związku z dużą liczbą wystawianych faktur, firma wdrożyła elektroniczny system wymiany faktur.
Mimo tych wymiernych korzyści wciąż tylko niewielki odsetek polskich firm korzysta z tej formy dystrybucji dokumentów rozliczeniowych. A przecież każde 1000 e-faktur to oszczędność rzędu 2.800 zł.
Z badań wynika, że o e-fakturach słyszało aż 88% Polaków. Mimo to ponad połowa polskiego społeczeństwa nie chce otrzymywać dokumentów w formie elektronicznej. Wśród nich jedną czwartą stanowią osoby, które już z e-faktur korzystają. Dlaczego, więc Polacy wciąż podchodzą do elektronicznych dokumentów z dużą nieufnością?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip