Niedawno Trybunał Sprawiedliwości UE wydał ważny wyrok w sprawie ustalenia stałego miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w VAT. Poznaj komentarz eksperta KPMG w tej sprawie.
Podatnik posiada 10 mieszkań kupionych prywatnie. Najem tych mieszkań rozliczony był na zasadach ogólnych w ramach działalności gospodarczej. Obecnie przedsiębiorca chciałby zakończyć działalność gospodarczą, a mieszkania wynajmować prywatnie. Czy może tak postąpić?
Z powodu trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej spowodowanych pandemią COVID-19, w tym zakazów i ograniczeń, które dotknęły niektóre branże, wielu przedsiębiorców w 2020 roku zdecydowało się ją zawiesić. Okoliczność ta nie wyłącza obowiązku złożenia przez nich zeznania PIT za ubiegły rok, z którego należy się wywiązać do 30 kwietnia.
W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane pisemne uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 lutego 2021 r., sygn. SK 39/19 dotyczącego podatku od nieruchomości. Jakie ma on znaczenie dla podatników?
Na podmiotowej stronie internetowej ministerstwa finansów opublikowano kolejne ostrzeżenie, tym razem przed telefonami od nieznanych osób, które przedstawiają się jako pracownicy Ministerstwa Finansów lub urzędów skarbowych.
Grunty, budynki i budowle stanowiące majątek prywatny przedsiębiorcy nie są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej – tak orzekł Trybunał Konstytucyjny.
Przedsiębiorca rozważający zmianę formy prawnej, w jakiej prowadzi działalność gospodarczą, ma do wyboru kilka możliwych rozwiązań. Niektórzy podatnicy decydują się na jej przekształcenie (restrukturyzację). Inni z kolei wybierają przeniesienie własności składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części do nowo utworzonego podmiotu i kontynuację biznesu np. w ramach wydzielonej spółki celowej. Wybór określonego modelu wynika z wielu czynników, w tym skutków podatkowych planowanej operacji, które będą odmienne w zależności od przyjętego scenariusza.
Prowadzenie działalności gospodarczej ma za cel generowanie przychodu. Jednak aby mogło to nastąpić, z reguły najpierw niezbędne jest poniesienie różnorakich kosztów. Są one związane z faktycznym bądź formalnym przygotowywaniem się do prowadzenia działalności gospodarczej. Ponieważ wydatki takie ponoszone są w momencie, gdy działalność gospodarcza prowadzona jeszcze nie jest, powstaje pytanie dla przyszłego przedsiębiorcy wagi podstawowej. Czy mogą się one stać kosztem uzyskania przychodu z działalności gospodarczej?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip