Podejmowani i prowadzenie działalności w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego będzie łatwiejsze i konkurencyjne. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o usługach płatniczych.
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Przedsiębiorca, który zachoruje w pierwszym miesiącu prowadzenia działalności, dostanie pełny zasiłek.
Wydatków związanych z podnoszeniem wiedzy prawniczej, które podatnik poniósł przed rozpoczęciem prowadzenia kancelarii radcowskiej, nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Podatnik chciał wiedzieć, czy wydatki poniesione przed rozpoczęciem pozarolniczej działalności gospodarczej w celu uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu radcy prawnego, warunkujących wykonywanie działalności gospodarczej w formie kancelarii radcy prawnego, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej rozpoczętej w 2 maju 2013 r.
Wspieranie nowych inwestycji, wykorzystanie całej puli powierzchni stref, 15 tys. nowych miejsc pracy - to główny cel wydłużenia funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych do 2026 r. Rada Ministrów przyjęła 14 rozporządzeń wprowadzających tę regulację.
26 lipca 2013 r. Sejm przyjął „Informację o realizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Stan na 31 grudnia 2012 r.”, zawartej w druku nr 1412. Głosowało 444 posłów. Za przyjęciem dokumentu opowiedziało się 275 posłów, przeciwnego zdania było 15 posłów, 154 posłów wstrzymało się od głosu.
Znajomość języka angielskiego nie jest niezbędna do prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Dlatego też wydatków na kurs językowy nie można zaliczyć do kosztów podatkowych.
Interpretacja dotyczyła podatniczki prowadzącej działalność gospodarczą (usługi lekarskie specjalistyczne w zakresie otolaryngologii (PKD 86.22.Z) na podstawie książki przychodów i rozchodów. W związku z możliwością pojawienia się pacjentów anglojęzycznych oraz dostępem do fachowych szkoleń, literatury w języku angielskim osoba ta rozpoczęła naukę języka angielskiego. Zapytała ministra finansów, czy wydatki ponoszone na kurs językowy udokumentowany rachunkami, będą stanowiły koszt uzyskania przychodu.
14 specjalnych stref ekonomicznych będzie funkcjonować dłużej, bo do 2026 roku. Przedłużenie okresu działalności stref ma doprowadzić do napływu nowych projektów i inwestorów.
Obecne przepisy przewidują, że SSE mają działać do 2020 roku. Rada Ministrów wydała jednak rozporządzenia zmieniające rozporządzenia w sprawie specjalnych stref ekonomicznych.
Portal FK poleca:
Najnowszą publikację: Specjalna Strefa Ekonomiczna - raj dla inwestorów.
Podatnik nie będzie mógł uruchomić na okres próbny prowadzenia biznesu. Sejm odrzucił poselski projektu ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. W ocenie Rządu zaproponowane rozwiązania, zwalniające przedsiębiorców z niektórych świadczeń publicznoprawnych, mogą prowadzić do licznych nadużyć.
W piątek 12 lipca posłowie zdecydowali o odrzuceniu w I czytaniu poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Przypomnijmy, że projekt przegotowany przez Ruch Palikota przewidywał uruchomienie prowadzenia biznesu na próbę przez 3 miesiące dla osób, które nigdy nie zajmowały się prowadzeniem działalności gospodarczej. W tym czasie przedsiębiorca miał być zwolniony z odprowadzania podatku dochodowego od osób fizycznych oraz płacenia składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe.
Osoba sprzedająca jednorazowo elementy masy spadkowej nie jest podatnikiem VAT. Zatem przy sprzedaży odziedziczonych po zmarłym synu pojazdów nie trzeba płacić podatku od towarów i usług.
Matka, sprzedając elementy masy spadkowej (samochodów) po zmarłym synu, nie wystąpi w charakterze podatnika VAT – wyjaśnił dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy.
Podczas spotkania koalicyjnego minister gospodarki wraz z premierem podjęli decyzję o przedłużeniu funkcjonowania w Polsce specjalnych stref ekonomicznych co najmniej do 2025 r.
Specjalne strefy ekonomiczne (dalej: SSE) to wyodrębnione administracyjnie obszary Polski, w których inwestorzy mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach. W Polsce jest 14 specjalnych stref ekonomicznych i obecne przepisy przewidują, że mają one działać do 2020 roku. Przedsiębiorcy działający w strefach mogą liczyć na zwolnienia podatkowe, dlatego prowadzenie biznesu w SSE cieszy się dużym zainteresowaniem.
Sprawdź też:
Przedsiębiorca wraz z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego uzyska numery NIP i REGON. Dzięki czemu szybciej rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej. To główny cel przyjętego przez Radę Ministrów założeń do projektu z 5 czerwca 2013 r. ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw. Proponowane zmiany nie likwidują jednak problemów spółek z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji.
Przyjęte 18 czerwca założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw mają przyspieszyć procedurę jednego okienka w stosunku do podmiotów podlegających wpisowi do KRS. W praktyce będzie ona oznaczał powrót do rejestracji spółek również w urzędzie skarbowym.
Jednostki budżetowe np. szkoły nie mogą być odrębnymi podatnikami VAT – wynika z uchwały składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 czerwca br. (sygn. akt I FPS 1/13).
NSA w wydanej uchwale rozstrzygnął spór dotyczący tego, czy gminna jednostka budżetowa wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT.
Osoby fizyczne, przy minimalnych wymaganiach biurokratycznych, będą mogły prowadzić działalność gospodarczą przez 90 dni, bez żadnych kosztów i obciążeń fiskalnych – wynika z poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, którym niedawno zajmował się Sejm.
Poselskie projekt ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej umożliwia uruchomienie prowadzenia biznesu na próbę przez 3 miesiące dla osób, które nigdy nie zajmowały się prowadzeniem działalności gospodarczej.
Jeżeli budowla jest zlokalizowana na gruncie związanym z budynkiem mieszkalnym, to jej przeznaczenie wiąże się z realizacją potrzeb mieszkaniowych, a nie z wykorzystywaniem do prowadzenia działalności gospodarczej. Oznacza to, że w takiej sytuacji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Sprawa dotyczyła spółdzielni, która prowadzi działalność polegającą na zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych w celach niezarobkowych. W minimalnym stopniu prowadzi też działalność gospodarczą, polegającą na wynajmie lokali użytkowych, miejsc reklamowych i dzierżawie gruntu. Spółdzielnia zwróciła się do ministra finansów z pytaniem: jaką stawką i w jakim zakresie opodatkować budynki i budowle lub ich części wykorzystywane tylko przez zarząd spółdzielni lub administrację.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip