W bieżącym numerze zajmiemy się tematem dywidendy oraz omówieniem podstawowych poję ć związanych z dywidendą. Zapraszamy do lektury.
Dla spółki osiągającej zysk lub stratę na koniec roku jedną z możliwości podziału zysku jest wypłata dywidendy. Poznaj zasady ujęcia księgowego i podatkowego dywidendy na gruncie przepisów polskich i międzynarodowych.
Dla zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów konkretnych wydatków nie jest wystarczający jakikolwiek związek tych wydatków z przychodami podatnika, ale musi to być związek konkretny, dostrzegalny. Tego warunku nie spełniają kwoty odsetek od kredytów i pożyczek na sfinansowanie wypłaty dywidendy akcjonariuszom spółki.Wyrok NSA z 19 października 2018 r., sygn. akt II FSK 1806/16
W spółce z o.o. doszło do sytuacji, w której zarząd wypłacał poszczególnym wspólnikom zaliczki na poczet przyszłej dywidendy. Finalnie jednakże spółka najprawdopodobniej osiągnie mniejszy zysk niż zakładano, co wpłynie na zmniejszenie dywidend dla wspólników. Finalnie zatem wspólnicy, bez swojej winy, otrzymają większe kwoty, niż należne im z tytułu dywidendy. Czy spółka będzie uprawniona do dochodzenia nadpłaconych udziałowcom zaliczek?
Na oddzieleniu dochodów z zysków kapitałowych od pozostałych dochodów stracą niektórzy podatnicy, zyska za to fiskus.
Podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium RP ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu. Czasem można jednak uniknąć podatku. Zobacz, kiedy.
Podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium RP ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu. Jednak przepisy przewidują wiele okoliczności, które pozwalają go uniknąć.
Decyzje dotyczące rozliczenia wyniku finansowego muszą być odzwierciedlone zarówno w bilansie, jak i zestawieniu zmian w kapitale własnym. Jeśli jednostka sporządza sprawozdanie finansowe wg załącznika nr 1, a nie ma obowiązku poddania go badaniu przez biegłego rewidenta, to zmiany w kapitałach będące wynikiem rozliczenia wyniku finansowego z poprzednich lat muszą być objaśnione w informacji dodatkowej.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip