Pytanie: Otrzymaliśmy dotację z NFOŚ na wyposażenie pracowni do szkoleń. Zakupiliśmy m.in. pompy o wartości jednostkowej 8.000 zł. Dotację rozliczamy wydatkowaną i zapłaconą fakturą. Jak należy zaksięgować fakturę? Przyjąć te pompy na stan środków trwałych?
Dotacja na pokrycie części wydatków na zakup środka trwałego, która została uzyskana po przyjęciu środka trwałego do używania, powoduje obowiązek korekty odpisów amortyzacyjnych. Sądy administracyjne uznają, że w takiej sytuacji należy skorygować koszty z tytułu dokonanej wcześniej amortyzacji jednorazowo w miesiącu uzyskania dotacji.
Dotacja na pokrycie części wydatków na zakup środka trwałego, która została uzyskana po przyjęciu środka trwałego do używania, powoduje obowiązek korekty odpisów amortyzacyjnych. Kiedy skorygować koszty w związku z otrzymaną dotację? Poznaj stanowisko sądów i organów podatkowych. Sprawdź komentarz eksperta.
Oceniając skutki podatkowe związane z umową o dofinansowanie projektu, należy mieć na uwadze, że ustawa o CIT nie zawiera definicji przychodu podatkowego. Jedynie w art. 12 ust. 1 tej ustawy wskazano przykładowe przysporzenia, zaliczane do tej kategorii.
Kwota dotacji to przychód
Trzeba pamiętać, że momentem powstania przychodu pieniężnego jest moment otrzymania, czyli wpływu bezpośrednio do majątku podatnika lub na jego rachunek środków finansowych. W obrocie bezgotówkowym będzie to dzień uznania rachunku bankowego podatnika jako rachunku wierzyciela.
Dotacje na prowadzenie przedszkola niepublicznego – w części przeznaczonej na wynagrodzenie dyrektora – nie stanowią dla niego odrębnego przychodu, lecz są przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, zwolnionym z PIT – potwierdził organ podatkowy.
Chodziło o osobę prowadzącą przedszkole niepubliczne na podstawie wpisu do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prezydenta miasta. Jak zaznaczono we wniosku o interpretację, prowadzenie przedszkola spełnia definicję działalności gospodarczej. Działalność przedszkola finansowana jest z wpłat rodziców (czesne) oraz z dotacji otrzymywanych od jednostki samorządu terytorialnego, zgodnie z art. 90 pkt 3d ustawy o systemie oświaty, przeznaczonych na dofinansowanie realizacji zadań szkoły lub placówki w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej.
Otrzymane przez fundację wsparcie na wykonywanie doradztwa w ramach projektu wpływa na wartość świadczonej usługi i zwiększa obrót. Tym samym podlega opodatkowaniu VAT.
Sąd uznał, w ustnym uzasadnieniu wyroku, że dotacja ma bezpośredni wpływ na kwotę należną, ponieważ otrzymane wsparcie powoduje, że nabywca zobowiązany jest zapłacić tylko 10%, natomiast cała reszta jest pokrywana z tej dotacji.
Pytanie do eksperta: W jaki sposób określić, czy otrzymane dofinansowanie bezpośrednio przekłada się na cenę towarów lub usług?
Komentuje Aleksandra Trzópek, doradca podatkowy w GALT TAX sp. z o.o. spółka doradztwa podatkowego
Otrzymane przez fundację wsparcie na wykonywanie usługi w ramach projektu wpływa na wartość świadczonej usługi i zwiększa obrót. Tym samym podlega opodatkowaniu VAT.
Sprawa dotyczyła fundacji, która podpisała z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) umowę o udzielenie wsparcia na świadczenie usług informacyjnych i doradczych realizowanej na podstawie wniosku o dofinansowanie. Fundacja nie była pewna, czy otrzymane wsparcie stanowi obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip