W jednej z najnowszych interpretacji dyrektor KIS analizował przypadek sprzedaży domków letniskowych, które zostają dostarczone do samodzielnego montażu bądź ma miejsce dodatkowo usługa montażu. Jego zdaniem usługa sprzedaży domków letniskowych wraz z montażem stanowi czynność kompleksową, gdzie elementem dominującym jest dostawa towaru.
Pytanie: Jesteśmy czynny podatnikiem VAT w Polsce, posiadamy również oddział podatkowy w Czechach. Zakupiliśmy na rzecz tegoż oddziału materiały od firmy polskiej, która to zadanie podzleciła do wykonania spółce czeskiej. Dostawa ma miejsce na terenie Czech. Jak w związku z powyższym powinna zostać zafakturowana ta transakcja?
Pytanie: Jednostka gospodarcza otrzymuje dostawy niefakturowane (beton, materiały budowlane), które przekazywane są bezpośrednio do zużycia. Sprzedawca wystawia fakturę na zakupione towary parę dni po zakupie, najpóźniej na koniec danego miesiąca. Jak zaksięgować takie dostawy materiałów?
Spółka wykonuję dla firmy duńskiej produkt z materiałów powierzonych, które Duńczycy zakupili od firmy niemieckiej (i w tym zakresie wzajemnie się rozliczają). Firma niemiecka, niewielką ilość materiałów do tego zlecenia chce nabyć od naszej firmy. Te materiały, zakupione od naszej firmy i przeznaczone de facto do produkcji wyrobu dla Duńczyków, trafią bezpośrednio do produkcji opisywanego zlecenia, a następnie wyjadą do Danii (za granicę) w gotowym produkcie. Jak w związku z tym należy zafakturować sprzedaż materiałów dla klienta niemieckiego?
Obowiązujące od 1 stycznia 2014 roku zasady wystawiania faktur zawarte są w przepisach ustawy o VAT. Regulacje te zostały w większości przeniesione do ustawy z rozporządzenia fakturowego. Przy tej operacji ustawodawca wprowadził jednak kilka istotnych zmian w przepisach. Jedna z nich dotyczy obowiązkowych danych, jakie powinny znaleźć się na fakturze.
Jaką stawką opodatkować sprzedaż siana? Sprawdź.
W 2014 roku wystawienie faktury nie będzie kreować momentu powstania obowiązku podatkowego, zatem może pojawić się sytuacja, kiedy sprzedawca, aby szybciej uzyskać zapłatę, wystawi dokument sprzedażowy przed wykonaniem transakcji (tzw. faktura ex ante).
Od 1 stycznia 2014 roku faktura może być wystawiona do 30. dni przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel lub wykonaniem usługi (względnie otrzymaniem płatności lub jej części).
Więcej o rewolucyjnych zmianach. Sprawdź
Przepisy VAT nie zawierają przepisu wyłączającego opodatkowanie VAT dostaw (sprzedaży) towarów objętych procedurą tranzytu. Czy w tej sytuacji dostawy takie mogą podlegać opodatkowaniu VAT w Polsce? Stanowisko w tej kwestii zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 20 kwietnia 2010 r. (sygn. III SA/Wa 224/10). Sprawdź szczegóły sprawy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip