Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych, który odbywał się od 26 do 27 listopada w kieleckim ośrodku wystawienniczym spotkał się z pozytywnym odbiorem uczestników.
16 maja wystartował pierwszy szczeciński Accounting Challenge – konkurs, którego uczestnicy mogą zmierzyć się z internetowym testem sprawdzającym ich wiedzę z obszaru księgowości.
Poznaj praktyczne zasady stosowania obowiązków wynikających z ochrony danych osobowych - RODO w obszarze obsługi księgowej oraz kadrowo-płacowej.
Pytanie: Posiadamy wybudowany apartamentowiec – produkt gotowy (konto 600). Część apartamentów została sprzedana. W najbliższym czasie nie planujemy sprzedaży apartamentów. Pozostałą część wynajmujemy. Czy możemy pozostałą część apartamentów, tych, który nie zostały sprzedane, przeksięgować w inwestycje długoterminowe – jako całość (konto 030)? Czy każdy powinien być wyceniony i dopiero przeksięgowany w inwestycje?
Podstawą do obciążenia kontrahenta naliczoną karą umowną jest nota obciążeniowa, która jednocześnie stanowi podstawę do ujęcia tego zdarzenia w księgach rachunkowych. Jest ona dowodem księgowym rozliczeniowym, zewnętrznym własnym - z punktu widzenia wystawcy noty obciążeniowej, lub zewnętrznym obcym - z punktu widzenia odbiorcy noty obciążeniowej, wystawionym, jeśli czynność nie podlega VAT.
Dokument księgowy, który wystawia wierzyciel obciążając odsetkami zadłużonego.
Dokument księgowy, który ma na celu uzgodnienie salda należności.
Wezwanie do zapłaty wysyłamy gdy kontrahent zalega z płatnościami. Należy pamiętać, że podając kontrahenta do sądu w wyniku niedokonanych przez niego płatności, do pozwu należy dołączyć poświadczenie doręczenia wezwania do zapłaty.
W przypadku gdy wynajmujesz lokal do celów mieszkaniowych lub pod prowadzenie działalności gospodarczej, a najemca nie uregulował płatności - przekaż mu wezwanie do zapłaty za czynsz.
W 2011 roku spółka otrzymała towar od kontrahenta i zapłaciła za niego na podstawie faktury pro forma. Niestety nigdy nie otrzymała oryginału faktury zakupu i w tej chwili na koncie „Rozrachunki z dostawcami” jest nadpłata, a na koncie „Rozliczenie zakupu towarów” saldo. Firma kontrahenta już nie istnieje. Co zrobić z tymi saldami?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip