Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jaką na fakturze podać datę wykonania usługi najmu.
Polecamy też:
Faktura korygująca wystawiana do „pustej” faktury
Błąd na fakturze naprawić notą czy korektą faktury
Zaległe faktury i faktura korygująca – kiedy ująć w JPK_VAT
Przesyłanie faktur w formie elektronicznej stało się normą. Jednak mogą zdarzyć się przypadki, iż oprócz faktury elektronicznej do nabywcy dociera faktura w papierowej formie. Nie jest bowiem zabronione posługiwanie się obydwiema formami tego dokumentu w sposób równoległy. Takie zdarzenie może wywołać kosztowne skutki.
Ustawa zwalnia od VAT sprzedaż dokonywaną przez podatników, której wartość nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym 200.000 zł. Czy jednak jeśli sprzedaż nastąpiła w grudniu, ale została udokumentowana fakturą wystawioną już w styczniu – to czy wartość tej transakcji wlicza się do limitu sprzedaży minionego roku? Czy może wchodzi ona do limitu kolejnego roku?
Zaliczka to termin, którego wyjaśnienia nie znajdziemy w żadnej z regulacji prawnych. Można przytoczyć najwyżej potoczne rozumienie tego pojęcia, które jest bardzo szerokie. Jest to mówiąc najogólniej pewna kwota pieniężna, którą nabywca/usługobiorca daje sprzedawcy/usługodawcy przed spełnieniem przez tego ostatniego swego świadczenia. Stanowi ona kwotę wnoszoną przed wykonaniem umowy, która ma być wykonana w przyszłości. Otrzymana zaliczka wywołuje skutki na gruncie VAT.
Resort finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia dotyczącego wystawiania faktur VAT. Jego regulacje, których celem jest dostosowanie przepisów wykonawczych do zmian na poziomie ustawowym, mają zacząć obowiązywać z początkiem listopada br.
Ministerstwo Finansów planuje już od pewnego czasu wprowadzenie obowiązku wystawiania faktur przez podatników wyłącznie w systemie MF. Na chwilę obecną projektowane w tym zakresie przepisy mają mieć charakter dowolny. Jednak docelowo obowiązkiem tym mają zostać objęci wszyscy podatnicy. Zmiany mają obowiązywać od października 2021 roku.
Pytanie: Czy informacja MF, że „transakcje, które dotyczą importu usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów czy dostaw, dla których podatnikiem jest nabywca, wykazuje się w ewidencji na podstawie dokumentu zakupu (bez oznaczenia „WEW”), jeżeli taki dokument został wystawiony” dotyczy faktur wystawionych przez unijnego kontrahenta, np. w euro (które, wprowadzając do rejestru przeliczamy na złotówki po kursie waluty z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty)? Czy chodzi tylko o faktury wystawiane w złotówkach? Płatność za wystawioną nam fakturę dokonywana jest zazwyczaj przed końcem kwartału – stąd stosowany kurs.
Do tej pory resort finansów uznawał, że jeśli paragon spełnia wymogi faktury uproszczonej, to nie należy wystawiać do niego faktury. Teraz zmienia zdanie. Sprawdź szczegóły.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip