Kodeks pracy przewiduje szczególną ochronę zatrudnienia kobiet w ciąży. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę takiej pracownicy, a w niektórych przypadkach umowa, która uległaby rozwiązaniu w okresie ciąży, zostaje przedłużona do dnia porodu. Sprawdź, czy jeśli to pracownica składa wypowiedzenie, ma prawo je wycofać z powodu ciąży i w jakich przypadkach.
Od 1 maja 2017 r. kobiety w ciąży pracujące przy komputerach mogą pracować 8 a nie 4 godziny dziennie. Ważne jest, aby po 50 minutach pracy miały zapewnioną przynajmniej 10 minutową przerwę, która jest wliczana do czasu pracy.
Pytanie: Nasza pracownica jest w ciąży i przebywa na zwolnieniu lekarskim. Pobiera zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS. Czy od 1 stycznia 2008 r. nasz zakład będzie musiał wypłacić pracownicy w ciąży wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy (za 33 dni), jeżeli nadal będzie przebywała na zwolnieniu lekarskim? Czy po tym okresie ZUS będzie jej wypłacał zasiłek chorobowy i potem zasiłek macierzyński? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy kobieta w ciąży może być na świadczeniu rehabilitacyjnym? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego i zasiłku macierzyńskiego dla zleceniobiorcy ubezpieczonego dobrowolnie chorobowo? Proszę o przykłady. Załóżmy, że zleceniobiorca otrzymuje 2.500 zł brutto od zleceniodawcy. Osoba ta nigdzie nie jest zatrudniona. Czy w czasie choroby przysługuje mu 80% czy 100% zasiłku? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip