Początek 2020 roku przyniósł ważne zmiany w podatkach, w tym m.in. w odniesieniu do faktur do paragonów, czy płatności na rachunki z białej listy. Są już pierwsze interpretacje dyrektora KIS, które mogą zawierać cenne wskazówki w rozwiązywaniu problemów dotyczących nowych przepisów.
Zmiany w podatkach obowiązujące od 2020 roku w praktyce sprawiają sporo kłopotów. Specjalnie dla Państwa ekspert przeanalizował najnowsze interpretacje podatkowe, aby wiedzieć, jakie jest stanowisko organów podatkowych w ważnych kwestiach dotyczących ostatnich zmian.
Po przeczytaniu tekstu poznasz wyjaśnienie dyrektora KIS m.in. w następujących sprawach:
Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2020 r. na Portalu Podatkowym jest dostępne zawiadomienie ZAW-NR, czyli zawiadomienie o zapłacie należności na rachunek bankowy inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w Wykazie podatników VAT.
Za dokonanie przelewu z tytułu transakcji o wartości powyżej 15.000 zł brutto, udokumentowanej fakturą wystawioną przez podatnika VAT czynnego, na rachunek bankowy nieujawniony w wykazie podatników VAT, grożą dotkliwe sankcje. Co zrobić, aby nie narazić się skarbówce?
Od 1 stycznia 2020 r. brak weryfikacji kontrahenta w Wykazie może przyczynić się do powstania negatywnych konsekwencji w podatkach dochodowych PIT i CIT oraz odpowiedzialności solidarnej w VAT – przypomina resort finansów.
Zmiany w zakresie split payment wchodzące od listopada i biała lista podatników VAT obowiązująca od września, mają związek z obowiązkiem posiadania przez przedsiębiorców określonych rachunków bankowych. Choć są to zmiany w VAT, to są one również istotne dla rozliczeń w podatkach dochodowych (PIT i CIT), w zakresie kosztów uzyskania przychodu.
Ministerstwo Finansów przygotowało wzór formularza ZAW-NR, na którym podatnicy będą zawiadamiać o zapłacie należności na rachunek dostawcy, nieznajdujący się na tzw. białej liście podatników VAT. Ma on zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.
Od 1 września br. obowiązuje nowy ujednolicony elektroniczny rejestr podatników VAT i numerów rachunków bankowych, na które należy dokonywać płatności kontrahentowi, tzw. biała lista podatników VAT. MF przygotowało wytyczne dotyczące korzystania z niego.
Czy płatności za pomocą karty kredytowej trafiają na rachunek faktycznego odbiorcy płatności zawarty w wykazie, co z płatnościami na rzecz zagranicznych kontrahentów, którzy nie są zarejestrowani w Polsce jako czynni podatnicy VAT? – odpowiedzi m.in. na takie pytania udzielił resort finansów.
Od 1 września 2019 r. funkcjonuje nowy, prowadzony dla celów VAT wykaz podmiotów. Obejmuje on m.in. wszystkie podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT (w części tej przedmiotowy wykaz potocznie nazywany jest białą listą) oraz dotyczące ich informacje, w tym numery posiadanych przez nich rachunków bankowych oraz w SKOK-ach. Trzeba uważać na sankcje za dokonywanie płatności na rachunki spoza białej listy.
Jakie dane zawiera elektroniczny wykaz podatników VAT?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip