Pytanie: Czy konieczność zmiany okularów korygujących do pracy przy monitorze musi określić lekarz przeprowadzający badania okresowe pracowników? Czy też jesteśmy zobowiązani pokryć koszty zmiany okularów korygujących zaleconych przez lekarza okulistę wybranego przez pracownika? Nadmieniam ze stosowanie okularów korygujących na stanowisku pracy przy monitorze zalecił lekarz profilaktycznej służby zdrowia. Jak postępować przy zmianie okularów na nowe? Kto określa potrzebę zmiany okularów? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Moja firma zamierza przeprowadzić szkolenia BHP pracowników. W tym celu zamierza podpisać z osobą fizyczną (posiadającą wymagane uprawnienia) umowę cywilnoprawną. Czy powinna to być umowa zlecenia, czy umowa o dzieło? – pyta kadrowa z Warszawy.
Pytanie: Pracodawca zakupił kawę, herbatę i cukier w 2007 r. dla pracowników pracujących w biurze. Czy te artykuły można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu? Czy wydawanie napojów będzie stanowiło reprezentację? Czy z faktury VAT od tego zakupu można odliczyć podatek naliczony?
Pytanie: Nasza spółka jawna zatrudnia pracowników. Pracownicy podlegają szkoleniom BHP. Czy wszyscy wspólnicy spółki zobowiązani są do odbycia kursu BHP dla pracodawców? Jeśli tak to, jaka jest podstawa prawna takiego obowiązku? - pyta kadrowa z Wąbrzeźna.
Pytanie: Zamierzam zatrudnić pierwszą osobę na umowę o pracę, na stanowisku kierowniczym. Wiem, że przed dopuszczeniem jej do pracy musi ona przejść instruktaż ogólny i stanowiskowy (bhp). Czy mogę go przeprowadzić sam, nie mając żadnych specjalnych uprawnień - pyta przedsiębiorca z Łodzi.
Pytanie: Przy jakiej liczbie pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę trzeba zatrudnić specjalistę BHP na etat? - pyta kadrowa z Giżycka.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip