Wkrótce każdemu pracodawcy wolno będzie osobiście sprawdzić trzeźwość swoich pracowników, a także skontrolować ich pod kątem bycia pod wpływem innych środków odurzających, w tym narkotyków. To duża zmiana, ponieważ w obecnym stanie prawnym takie działania pracodawców nie są dopuszczalne.
Kolejne zmiany w ustawie o podatku akcyzowym przewiduje projekt jej nowelizacji, której celem jest dostosowanie krajowych regulacji do przepisów unijnych. W świetle jego założeń, projekt ma być przyjęty przez rząd i skierowany do prac sejmowych w trzecim kwartale 2021 roku. Dowiedz się więcej.
Wchodzą w życie nowe przepisy o opłatach od reklam alkoholi. Ministerstwo Finansów opracowało projekt nowej zbiorczej deklaracji DRA. Poznaj szczegóły.
.Od 1 lutego 2021 r. dotychczasowe rejestry podmiotów akcyzowych prowadzone przez naczelników urzędów skarbowych zastąpił Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych. Oznacza to rezygnację z papierowych zgłoszeń rejestracyjnych i większe bezpieczeństwo w obrocie gospodarczym wyrobami akcyzowymi.
Okres wakacyjny to czas wzmożonych wyjazdów za granicę, głównie w celach wypoczynkowych. W związku z tym Krajowa Informacja Skarbowa zamieściła na swojej stronie internetowej informację na temat tego, co wolno przewozić przez granicę UE i w jakich ilościach, aby nie narazić się na przykre niespodzianki, z karą pozbawienia wolności włącznie.
Do sejmu trafił właśnie projekt zmian w ustawie o podatku akcyzowym. Nowelizacja zakłada wyższe stawki akcyzy na wyroby alkoholowe i tytoniowe. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2020 r. Sprawdź szczegóły.
Przedsiębiorca, który podczas spotkania biznesowego w restauracji negocjuje z kontrahentem warunki współpracy, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów fakturę za obiad, w tym wydatki na alkohol. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej dokumentacji.
Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Jednak wymienienie w przepisach podatkowych, jako przykładowych kosztów reprezentacji, tj. wydatków na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych, nie oznacza, że wydatki tego rodzaju zawsze muszą zostać wyłączone z kosztów uzyskania przychodów.
Za kilka dni wzrasta podatek akcyzowy na papierosy oraz alkohol, płace w budżetówce zostaną zamrożone – to wynik podpisanej przez prezydenta 23 grudnia ustawy okołobudżetowej, która została już opublikowana w Dzienniku Ustaw.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip