Przez pierwsze 18 miesięcy mikroprzedsiębiorca rozpoczynający prowadzenie działalności będzie miał asystenta. Urzędnik poinformuje jak prawidłowo wypełnić zeznania i deklaracje podatkowe, podpowie, jaką formę opodatkowania wybrać, z jakich dostępnych ulg można skorzystać. Takie zmiany zakłada przyjęty przez Rząd projekt ustawy o administracji podatkowej.
Obszarem najbardziej narażonym na nieprawidłowości jest VAT – wynika z danych resortu finansów. Najczęściej popełniane błędy to niewykazywanie do opodatkowania przychodów wynikających z wystawionych faktur czy też ewidencjonowanie faktur zakupu niemających związku z osiąganym przychodem. Znany jest już Krajowy Plan Działań Administracji Podatkowej na 2015 rok.
Minister Finansów przedstawił pakiet działań podatkowych planowanych na lata 2014-2017. Mają one w założeniu zwiększyć przestrzeganie przepisów podatkowych przez podatników oraz poprawić efektywności administracji podatkowej i kontroli skarbowej.
Usprawnienie procesu egzekucji należności podatkowych ma za zadanie zwiększenie nacisku na właściwy dobór środków egzekucyjnych przy zapewnieniu efektywności prowadzonych egzekucji, z jednoczesnym ukierunkowaniem na zmaksymalizowanie dobrowolności regulowania zobowiązań podatkowych. Egzekucji administracyjnej w przeważającej większości podlegają należności publicznoprawne, stanowiące dochód budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Skuteczność egzekucji administracyjnej przekłada się, więc na zwiększenie wpływów do budżetu państwa.
Przyjęty przez resort finansów dokument pt. Działania zwiększające stopień przestrzegania przepisów podatkowych i poprawiające efektywność administracji podatkowej w latach 2014-2017 określa zakres działań, jakie będą podejmowane w najbliższych latach m.in.: w celu walki z oszustwami podatkowymi.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip