Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Ministerstwo Finansów poinformowało, że udostępniło w „Głosie podatnika” nową kategorię „Usługi elektroniczne”. Dowiedz się więcej.
Będą kolejne zmiany w CIT. Zawiera je projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców. Dotyczą one publikowania informacji o strategii podatkowej.
Od 24 maja 2020 r. rozpoczeły swój bieg lub skończyły okres zawieszenia terminy w postępowaniach administracyjnych i sądowych, które z powodu epidemii koronawirusa jeszcze nie rozpoczęły biegu lub uległy zawieszeniu. Występując w sprawach klientów uważaj, aby nie przeoczyć ich upływu.
Od przyszłego roku, każdy podatnik będzie miał indywidualne konto podatkowe, na które trzeba będzie wpłacać należne podatki. Dedykowany rachunek zostanie stworzony przez Administrację skarbową. Sprawdź więcej na ten temat.
Za nami Dzień wolności podatkowej, który w tym roku przypadł 8 czerwca, tj. w 159 dzień w roku. Oznacza to, że na opłacenie wszystkich należnych podatków pracujemy aż 158 dni, to dwa dni więcej niż w ubiegłym roku.
Już niebawem nastąpi modyfikacja trzech instytucji zajmujących się ściąganiem należności publicznoprawnych: administracji podatkowej, służby celnej oraz kontroli skarbowej. Zmiany oznaczają likwidacje niektórych urzędów m.in. urzędów celnych, oraz izb celnych i skarbowych, a na ich miejsce powołanie m.in. izby administracji skarbowej.
Zniesienie dwuinstancyjności postępowania podatkowego i zastąpienie go jednoinstancyjnym postępowaniem z możliwością bezpośredniego zaskarżenia decyzji do sądu administracyjnego to najważniejsza dla podatników zmiana, jaką przewiduje projekt ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.
Nie ma jeszcze wyspecjalizowanego urzędu skarbowego, a przedsiębiorca będzie musiał poczekać na asystenta, który miał go wspierać w sprawach podatkowych. Prezydent podpisał nowelizację, która przesuwa termin wejścia życie zmian w administracji podatkowej.
Głównym celem uchwalonej w lipcu 2015 roku ustawy o administracji podatkowej było stworzenie jak najlepszych warunków pozwalających na prawidłowe wykonywane przez podatników obowiązków podatkowych. Obecna władza uznała jednak, że ustawa wymaga kompleksowych zmian organizacyjnych i z wejściem nowych regulacji trzeba poczekać pół roku.
Po 1 stycznia 2016 r. nie powstały wyspecjalizowane urzędy skarbowe. Przedsiębiorca będzie również musiał jeszcze poczekać na asystenta, który miał go wspierać w sprawach podatkowych. Termin wejścia w życie zmian w administracji publicznej został przesunięty.
Od 1 stycznia 2016 r. nie będzie wyspecjalizowanego urzędu skarbowego, a przedsiębiorca będzie musiał jeszcze poczekać na asystenta, który miał go wspierać w sprawach podatkowych. Prezydent podpisał w poniedziałek nowelizację, która przesuwa termin wejścia życie zmian w administracji podatkowej. Sprawdź szczegóły.
Głównym celem uchwalonej w lipcu ustawy o administracji podatkowej było stworzenie jak najlepszych warunków pozwalających na prawidłowe wykonywane przez podatników obowiązków podatkowych. Obecna władza uznała jednak, że ustawa wymaga kompleksowych zmian organizacyjnych i z wejściem nowych regulacji trzeba poczekać o pół roku.
Działają już centra obsługi, dzięki którym podatnicy mogą m.in. składać deklaracje podatkowe niezależnie od miejsca zamieszkania. W całym kraju będzie działać 50 centrów obsługi.
Osobisty asystent podatkowy dla początkującego przedsiębiorcy, wprowadzenie elektronicznej bazy wiedzy, utworzenie centrów obsługi, w których będzie można składać podania i deklaracje oraz otrzymać zaświadczenia – takie m.in. zmiany wprowadza ustawa o administracji podatkowej, którą kilka dni temu podpisał ustępujący prezydent.
Przez półtora roku mikroprzedsiębiorca będzie miał prawo do pomocy asystenta podatnika, który udzieli informacji o obowiązkach podatkowych. Takie rozwiązanie wprowadza uchwalona w piątek przez Sejm ustawa o administracji podatkowej.
Usprawnienie działania administracji podatkowej oraz ułatwienie obywatelom skorzystania z jej wsparcia taki jest cel uchwalonej na ostatnim posiedzeniu ustawy o administracji podatkowej.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip