Wynagrodzenie płatnika przy nadpłacie podatku – czy trzeba oddać

Lidia Rubińska

Autor: Lidia Rubińska

Dodano: 21 lutego 2025
Wynagrodzenie płatnika przy nadpłacie podatku – kiedy zwrot jest konieczny

Płatnicy podatku dochodowego, tacy jak pracodawcy i zleceniodawcy, są zobowiązani do pobierania i odprowadzania zaliczek na podatek PIT. Czy wiesz, że jako płatnik podatku możesz być zobowiązany do zwrotu wynagrodzenia w przypadku nadpłaty? Jeśli chcesz uniknąć błędów i dowiedzieć się, kiedy masz obowiązek zwrotu, sprawdź kluczowe zasady, które pomogą Ci działać zgodnie z przepisami i uniknąć niepotrzebnych korekt. Sprawdź, kiedy zwrot wynagrodzenia płatnika jest konieczny i jakie obowiązki ciążą na płatniku podatku.

Obowiązki płatnika w zakresie PIT

Zasadą jest, że w związku z zatrudnianiem pracowników zakłady pracy z tytułu wypłacanego wynagrodzenia występują jednocześnie w roli płatników podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek ZUS. Podmioty, które nawiązują współpracę z osobami fizycznymi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło również są płatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych.

Funkcja płatnika nie ogranicza się jedynie do wykonywania funkcji pośrednika pomiędzy podatnikiem (pracownikiem, zleceniobiorcą),  a organem podatkowym. Zgodnie z Ordynacją podatkową płatnik ma obowiązek na podstawie przepisów prawa podatkowego obliczyć i pobrać od podatnika podatek i wpłacić go we właściwym terminie organowi podatkowemu.  

Na płatniku ciąży więc główny obowiązek prawidłowej identyfikacji wypłacanego świadczenia i zakwalifikowania go do określonego źródła przychodów, a także do prawidłowego wykonania obowiązków związanych z odprowadzeniem podatku (zaliczki na podatek) do organu podatkowego. W rozumieniu  art. 38 ust. 1 oraz 41 ust.1 ustawy o PIT, płatnicy będący zakładami pracy, zleceniodawcami przekazują, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Pozostało jeszcze 73% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Lidia Rubińska

Autor: Lidia Rubińska

specjalista ds. podatków
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz