MF przygotowało nowy wzór deklaracji PIT-8AR

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 9 sierpnia 2024
MF przygotowało nowy wzór deklaracji PIT-8AR

Resort finansów przygotował nową wersję formularza rocznej deklaracji PIT-8AR. Został on dostosowany do zmian w zakresie dochodów kapitałowych oraz opodatkowania odsetek od obligacji. Obecnie jego zmodyfikowany wzór został poddany konsultacjom publicznym. Sprawdź, od kiedy ma zacząć obowiązywać.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Na kim spoczywa obowiązek składania rocznej deklaracji PIT-8AR
  • Na czym polegają zmiany we wzorze tego formularza, przygotowane przez MF
  • Z czego wzięła się potrzeba jego modyfikacji
  • Od kiedy będzie mieć zastosowanie PIT-8AR w nowej wersji

Sprawdź też:

Rozliczenie zwrotu nadpłaty składki zdrowotnej w PIT

Sprawdź, do których przychodów będzie stosowany nowy wzór PIT-R

Czy będą zmiany w PIT dla zbywających akcje na giełdzie

Jakie obowiązki ma płatnik w związku z przekazywaniem podatnikom informacji PIT-11 w formie elektronicznej

PIT-8AR jest roczną deklaracją o zryczałtowanym podatku dochodowym. Obecnie obowiązuje jej trzynasta wersja. Składają ją płatnicy zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych. Zgodnie z przepisami, jest ona przekazywana do urzędu skarbowego wyłącznie drogą elektroniczną, w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym. Natomiast w przypadku zaprzestania prowadzenia działalności przed upływem tego terminu, deklarację tę należy przekazać w terminie do dnia zaprzestania tej działalności.

Aktualizacja wzoru formularza PIT-8AR

Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Finansów wynika, że zamierza ono wdrożyć zmienioną wersję przedmiotowego formularza, o oznaczeniu PIT-8AR (14). Resort tłumaczy ten krok koniecznością aktualizacji tego druku i jego dostosowania do zmiany przepisów w zakresie opodatkowania dochodów z kapitałów pieniężnych, wprowadzonych od 1 stycznia 2024 r. ustawą z 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1059 ze zm.). Polegały one m.in. na doprecyzowaniu źródeł dochodów podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych poprzez wskazanie do opodatkowania dochodów z wykupu obligacji przez emitenta. To samo dotyczy świadczeń otrzymywanych z dochodów funduszy kapitałowych.

Modyfikacja wspomnianego formularza obejmuje m.in.:

  • zmianę nazw niektórych jego wierszy (np. wiersza 5 tabeli w części A, który otrzymał brzmienie „Urząd skarbowy, do którego jest adresowana deklaracja”),
  • usunięcie publikatorów z całego dokumentu.
Nowa wersja wzoru będzie mieć po raz pierwszy zastosowanie względem rozliczeń dokonywanych przez płatników zryczałtowanego podatku dochodowego za 2024 rok.

Konsultacje w Ministerstwie Finansów

Przed wprowadzeniem zmienionego wzoru formularza podatkowego PIT-8AR, Ministerstwo Finansów postanowiło przeprowadzić konsultacje podatkowe w tej sprawie. Resort liczy na to, że w ich wyniku uzyska uzasadnione i konstruktywne stanowiska, uwagi oraz opinie w tym zakresie. Można je przesyłać na adres: [email protected]. Konsultacje są otwarte dla wszystkich zainteresowanych i potrwają do 21 sierpnia 2024 r.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz