Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązują nowe wzory formularzy IFT-1/IFT-1R a także IFT-2/IFT-2R, wykorzystywanych przez polskich płatników w ramach obowiązków informacyjnych w przypadku wypłacania należności z niektórych tytułów nierezydentom. Sprawdź, kto składa nowe IFT-1/IFT-1R oraz IFT-2/IFT-2R od 1 stycznia 2025 r.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowy wzór formularza IFT-1/IFT-1R. Jest to „Informacja o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania”.
Składają ją płatnicy zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podmioty, o których mowa w art. 41 ustawy o PIT (jeżeli na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub ustawy o PIT nie są obowiązane do poboru podatku, o którym mowa w art. 29-30a tej ustawy).
Chodzi tutaj m.in. o osiągane przez nierezydenetów – tj. osoby, które nie mają w Polsce miejsca zamieszkania oraz podlegają tutaj ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu – przychody z tytułu:
Informację IFT-1 sporządza się na wniosek podatnika – w terminie 14 dni od dnia złożenia przez niego pisemnego wniosku w tej sprawie. Obowiązek ten może więc wystąpić w dowolnym momencie roku podatkowego. Płatnik powinien w podanym terminie przesłać tę informację nie tylko podatnikowi, ale również (wyłącznie drogą elektroniczną) urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.
Natomiast informacja IFT-1R jest sporządzana za cały rok podatkowy. Na jej przesłanie fiskusowi płatnicy mają czas do końca lutego roku następującego po roku podatkowym. To samo dotyczy przekazania IFT-1R podatnikowi. Zatem w odniesieniu do tego rodzaju informacji za 2024 rok – termin ten upłynie 28 lutego 2025 r.
W przypadku zaś zaprzestania działalności przed upływem wskazanego wcześniej ustawowego terminu, z przedmiotowego obowiązku należy się wywiązać do dnia zaprzestania działalności. Przy czym sporządzenie informacji IFT-1 na wniosek podatnika nie zwalnia płatnika z obowiązku sporządzenia informacji IFT-1R.
Z początkiem 2025 roku w użyciu znalazł się również nowy wzór formularza IFT-2/IFT-2R, będącego odpowiednikiem wspomnianej wcześniej informacji, jednakże stosowanym na gruncie przepisów ustawy o CIT.
Również wspomniany formularz, czyli „Informacja o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ” – w kolejnej, jedenastej już wersji – obowiązuje od 1 stycznia 2025 r. i ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2024 r.
Podmioty, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2024 r., a zakończył po 31 grudnia 2023 r., stosują formularz w poprzednim wariancie.
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.