Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
31 stycznia to ostateczny termin na dopełnienie wielu kluczowych obowiązków podatkowych i ubezpieczeniowych. PIT-11, ZAW-RD, ZUS IWA, Mały ZUS Plus – sprawdź, które deklaracje musisz złożyć i jak uniknąć kosztownych błędów. Skorzystaj z naszej ściągawki i dopilnuj wszystkich formalności na czas.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Gotowa lista obowiązków i terminów pozwoli Ci szybko zweryfikować, co musisz zrobić przed końcem stycznia.
Sprawdź też:
Wydłużony termin na złożenie DN-1 za 2025 rok – wskazówki, jak skorzystać i wzór do pobrania
Oświadczenie wtórne WH-OSC – sprawdź, kto musi je złożyć do końca stycznia
Mały ZUS plus tylko do 31 stycznia – pamiętaj o dokumentacji zusowskiej
Podwyższone koszty w PIT-11 dla osoby pracującej z innej miejscowości
Płatnicy rozliczający podatek dochodowy od osób fizycznych, w terminie do 31 stycznia 2025 r. (piątek) powinni przekazać do właściwego urzędu skarbowego:
Polecamy też:
PIT-11, PIT-R, PIT-8C i PIT-40A/11A za 2024 rok końca stycznia
Koniec stycznia br. to także termin na dopełnienie niektórych obowiązków związanych z rozliczeniami na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Mianowicie 31 stycznia 2025 r. upływa termin na złożenie:
W świetle przepisów, ostatni dzień pierwszego miesiąca 2025 roku jest ważną datą także dla niektórych podatników podatku nieruchomości. Co do zasady do 31 stycznia 2025 r. osoby prawne (np. spółki z o.o. spółki akcyjne), jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej, będące podatnikami tego podatku, muszą bowiem:
Jak wynika z art. 6 ust. 9 pkt 1 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, ww. podmioty mają m.in. obowiązek składać, w terminie do dnia 31 stycznia, organowi podatkowemu (wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta) właściwemu ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania – deklaracje na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy, sporządzone na formularzu według ustalonego wzoru ((DN-1). Załącznikami do wspomnianej deklaracji są ZDN-1 („Dane o przedmiotach opodatkowania podlegających opodatkowaniu”) oraz ZDN-2 („Dane o przedmiotach opodatkowania zwolnionych z opodatkowania”).
Na podmiotach tych ciąży również powinność wpłacania obliczonego w deklaracji podatku – na rachunek właściwej gminy – w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego. Zasadą jest, że wpłat tych dokonuje się w terminie do dnia 15. każdego miesiąca. Wyjątek stanowi podatek za styczeń danego roku, który uiszczany jest do 31 stycznia (art. 6 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Nie należy jednak dzielić płatności na raty, jeśli roczna kwota podatku nie przekracza 100 zł. W takiej sytuacji cały podatek od nieruchomości należy uiścić jednorazowo, w terminie płatności pierwszej raty.
Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście:
Jeśli chodzi o rozliczenia związane z ubezpieczeniami społecznymi, to należy zaznaczyć, że tylko do 31 stycznia 2025 r. jest czas na przekazanie przez niektórych płatników do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe – ZUS IWA. Wskazuje na to treść art. 31 ust. 6 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Wspomniany obowiązek – w odniesieniu do tego rodzaju informacji za 2024 rok – spoczywa na płatnikach składek, którzy spełniają łącznie następujące warunki:
W zgłoszeniu tym, oprócz danych identyfikacyjnych płatnika składek i jego adresu, podaje się także m.in. informacje dotyczące rodzaju działalności według PKD, liczby ubezpieczonych zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego oraz liczby zatrudnionych w warunkach zagrożenia. To samo dotyczy liczby poszkodowanych w wypadkach przy pracy ogółem, liczby poszkodowanych w wypadkach przy pracy śmiertelnych i ciężkich oraz liczby zatrudnionych w warunkach zagrożenia.
Coraz mniej czasu mają także przedsiębiorcy zainteresowani przystąpieniem do tzw. Małego ZUS Plus. Termin na dokonanie zgłoszenia do ZUS w tym zakresie upływa bowiem z dniem 31 stycznia br. Dzięki temu rozwiązaniu, przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy kalendarzowych mogą oni płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Przywilej ten nie jest jednak adresowany do wszystkich. Przysługuje tylko najmniejszym podmiotom.
Wymagane jest przy tym, aby:
Więcej na ten temat czytaj w tekście:
Mały ZUS plus tylko do 31 stycznia – pamiętaj o dokumentacji zusowskiej
31 stycznia br. mija także termin na poinformowanie pracowników o nietworzeniu ZFŚS i niewypłacaniu świadczenia urlopowego. Wynika on z przepisów ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (ustawa o ZFŚS). W świetle art. 3 ust. 3 wspomnianej ustawy, pracodawcy spoza sfery budżetowej, zatrudniający na dzień 1 stycznia danego roku poniżej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty – nie mają obowiązku tworzenia ZFŚS ani wypłaty świadczenia urlopowego. Mogą natomiast przystąpić do tego funduszu (względnie wypłacać wspomniane świadczenie) dobrowolnie.
Do 31 stycznia 2025 r. jest również czas na poinformowanie Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) o tzw. poziomie partycypacji w Pracowniczych Planach Emerytalnych (PPE). Poziom ten jest istotny pod kątem kontynuacji zwolnienia pracodawcy od obowiązku prowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Jest ono możliwe, jeśli dany podmiot prowadzi PPE, pod warunkiem, że należy do nich co najmniej 25% załogi. Dodatkowym wymogiem jest naliczanie i odprowadzanie składek podstawowych do PPE w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia.
W celu weryfikacji wskazanych wcześniej wymogów, ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych planach emerytalnych (ustawa o PPE) nałożyła na pracodawców obowiązki informacyjne w tym zakresie. Polegają one na złożeniu oświadczenia o liczbie pracowników i uczestników PPE zatrudnionych u danego pracodawcy, według stanu na dzień 1 stycznia i na dzień 1 lipca w danym roku kalendarzowym. Podmiot ten musi zatem co pół roku sprawdzać, czy nadal przysługuje mu zwolnienie z obowiązku prowadzenia PPK. W myśl art. 23a powołanej ustawy, oświadczenia, o których mowa, należy przekazywać (w postaci elektronicznej albo w formie papierowej) dwukrotnie w danym roku kalendarzowym, tj. odpowiednio do 31 stycznia i 31 lipca.
Sprawdź też:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.