Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Ze względu na skomplikowane i często zmieniające się przepisy, wielu płatników oraz biur rachunkowych popełnia błędy w dokumentach składanych do urzędu skarbowego. Dotyczy to również rocznych informacji PIT-11. Wiele z tych nieprawidłowości wynika z zaniedbań podatników lub przyczyn technicznych. Sprawdź, jak uniknąć takich błędów i kiedy korekta PIT-11 jest konieczna.
PIT-11 jest sporządzaną przez płatników informacją o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Zasadą jest, że przesyła się ją do urzędu skarbowego (wyłącznie drogą elektroniczną) w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym. Natomiast podatnikowi (np. pracownikowi, zleceniobiorcy itp.) dokument ten trzeba przekazać w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym. Zatem wspomniane informacje za 2024 rok należało przekazać fiskusowi do 31 stycznia 2025 r., zaś podatnikom – do 28 lutego 2025 r.
Jakie błędy mogą pojawić się w PIT-11
Może się zdarzyć, że pracodawca popełni błędy w sporządzonej informacji PIT-11, bądź z innych przyczyn dokument ten będzie niezgodny z rzeczywistym stanem prawnym lub faktycznym.
Niezgodności te mogą przykładowo:
Przy czym błędy te w wielu przypadkach mogą w bardzo istotny sposób rzutować na sytuację podatnika, ponieważ na podstawie otrzymanej informacji PIT-11 sporządza on swoje zeznanie roczne (np. PIT-37, PIT-36).
Korekta PIT-11 – kiedy jest wymagana
Pojawia się pytanie, jak postąpić w razie stwierdzenia takich nieprawidłowości, czy to przez podatnika, czy też przez samego płatnika, który ten dokument sporządził, a następnie wysłał do urzędu skarbowego i temu podatnikowi. Przepisy nakazują, aby w takich sytuacjach płatnik sporządził korektę informacji PIT-11. Podstawę prawną do dokonywania takich korekt stanowi art. 81 § 1 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z jego treścią, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Potwierdzenie odbioru PIT-11 przez pracownika – obowiązki płatnika i konsekwencje
Podwyższone koszty w PIT-11 dla osoby pracującej z innej miejscowości
W jaki sposób pracodawca może wydrukować deklaracje PIT-11 – sprawdź 2 możliwości
Zaloguj się:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.