Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Prezydent podpisał ustawę z 12 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw, która wdraża unijną dyrektywę. Nowelizacja nakłada na określone jednostki obowiązek sporządzania sprawozdania z podatku dochodowego. Kogo będą dotyczyć nowe obowiązki i jakie dane trzeba będzie podawać w sprawozdaniu z podatku dochodowego?
Prezydent podpisał ustawę z 12 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw. Jest to transpozycja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2101 z 24 listopada 2021 r. zmieniającej dyrektywę 2013/34/UE w odniesieniu do ujawniania informacji o podatku dochodowym przez niektóre jednostki i oddziały (Dz. Urz. UE L 429 z 01.12.2021, str. 1) zwanej dalej „dyrektywą 2021/2101”.
Ustawa wymaga szybkiego zaimplementowania do polskich przepisów ze względu na to, że termin implementacji dyrektywy wdrażanej tym projektem upłynął 22 czerwca 2023 r., a Komisja Europejska wszczęła przeciwko Polsce postępowanie naruszeniowe w trybie art. 258 TFUE w związku z brakiem notyfikacji krajowych środków wdrażających.
Zmiany wymagają nie tylko ustawa o rachunkowości, ale też ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym ustawa o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (dalej: ustawa o biegłych rewidentach).
Nowe obowiązki: sprawozdanie o podatku dochodowym
Zmiany wprowadzane w ustawie o rachunkowości zakładają obowiązek publicznego ujawnienia informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji związanych z podatkami w podziale na poszczególne kraje (tzw. sprawozdanie o podatku dochodowym).
Do ustawy o rachunkowości zostanie wprowadzony nowy rozdział 6b „Sprawozdanie o podatku dochodowym”.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jakie jednostki będą miały obowiązek sporządzania sprawozdania z podatku dochodowego;
Jakie podmioty będą zwolnione z obowiązku przygotowywania sprawozdania z podatku dochodowego;
Jakie dane trzeba będzie podać w nowym sprawozdaniu.
Polecamy też:
Zmiany w rachunkowości 2024: Zmieni się limit do prowadzenia ksiąg rachunkowych
E-sprawozdania za 2023 rok. Format, termin, podpisywanie, zatwierdzanie i składanie
Resort finansów: nie będzie zmian dotyczących regulacji zawodu księgowego
Zaloguj się:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.