Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Senat wprowadził poprawki do nowelizacji ustawy o rachunkowości, które znacząco wpłyną na zasady raportowania finansowego i niefinansowego w Polsce. Nowe przepisy implementują unijne standardy dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, rozszerzając katalog jednostek zobowiązanych do raportowania. Sprawdź, co dokładnie zmienia nowelizacja i jakie obowiązki będą dotyczyć Twojej firmy.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Więcej o zmianach w rachunkowości dowiesz się ze szkoleń online:
Czytaj też artykuły dotyczące nowelizacji ustawy o rachunkowości:
Senat wprowadził poprawki do nowelizacji ustawy o rachunkowości, co oznacza, że ustawa wróci jeszcze do Sejmu. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w piątek będą pracować nad nią posłowie.
Chodzi o ustawę o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (projekt rządowy).
Jedna z senackich poprawek umożliwia kandydatom na biegłych rewidentów, spełniającym warunki ustawowe, jednoczesne wystąpienie z wnioskiem o wpis do rejestru biegłych rewidentów, jak i z wnioskiem o wpisanie do tego rejestru informacji o uprawnieniu do atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.
Kolejna poprawka Senatu doprecyzowuje, że adresatem przepisów o sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju są nie tylko zakłady, które prowadzą zarówno działalność ubezpieczeniową, jak i reasekuracyjną, ale także takie, które prowadzą działalność wyłącznie w jednym z tych obszarów.
Ponadto poprawka eliminuje z katalogu adresatów przepisów o sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju oddziały banku zagranicznego i oddziały instytucji kredytowej. Pozostałe zmiany mają charakter legislacyjny, porządkujący, eliminujący wątpliwości interpretacyjne.
Ustawa implementuje do polskiego prawa przepisy unijne dotyczące sprawozdawczości informacji niefinansowych, a także sposobu klasyfikowania podmiotów wykonujących obowiązki sprawozdawcze. Nowela rozszerza katalog jednostek zobowiązanych do raportowania, poszerza zakres raportowanych informacji, zmienia też formę i miejsce raportowania.
Nowe przepisy rozszerzają m.in. zakres podmiotów, które będą miały obowiązek sprawozdawania informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju. Obowiązek obejmie duże firmy, przedsiębiorstwa będące jednostką dominującą dużej grupy kapitałowej, małe i średnie firmy dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym (z wyłączeniem notowanych mikroprzedsiębiorstw), a także spełniające określone warunki i kryteria wielkości jednostki zależne i oddziały z siedzibą w państwie członkowskim UE, których jednostka dominująca najwyższego szczebla lub jednostka samodzielna podlega przepisom prawa państwa trzeciego.
Wkrótce w Portalu FK przedstawimy szczegółowe informacje dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.