Nowelizacja ustawy o rachunkowości: kluczowe zmiany i nowe obowiązki sprawozdawcze

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 5 grudnia 2024
Nowelizacja ustawy o rachunkowości

Senat wprowadził poprawki do nowelizacji ustawy o rachunkowości, które znacząco wpłyną na zasady raportowania finansowego i niefinansowego w Polsce. Nowe przepisy implementują unijne standardy dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, rozszerzając katalog jednostek zobowiązanych do raportowania. Sprawdź, co dokładnie zmienia nowelizacja i jakie obowiązki będą dotyczyć Twojej firmy.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • jakie nowe standardy wprowadza unijna dyrektywa;
  • jakie jednostki będą musiały wywiązać się z obowiązków w zakresie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.

 

Więcej o zmianach w rachunkowości dowiesz się ze szkoleń online:

Czytaj też artykuły dotyczące nowelizacji ustawy o rachunkowości:

Senat wprowadził poprawki do nowelizacji ustawy o rachunkowości, co oznacza, że ustawa wróci jeszcze do Sejmu. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w piątek będą pracować nad nią posłowie.

Chodzi o ustawę o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (projekt rządowy).

Jedna z senackich poprawek umożliwia kandydatom na biegłych rewidentów, spełniającym warunki ustawowe, jednoczesne wystąpienie z wnioskiem o wpis do rejestru biegłych rewidentów, jak i z wnioskiem o wpisanie do tego rejestru informacji o uprawnieniu do atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.

Poprawki senatorów do nowelizacji ustawy o rachunkowości

Kolejna poprawka Senatu doprecyzowuje, że adresatem przepisów o sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju są nie tylko zakłady, które prowadzą zarówno działalność ubezpieczeniową, jak i reasekuracyjną, ale także takie, które prowadzą działalność wyłącznie w jednym z tych obszarów.

Ponadto poprawka eliminuje z katalogu adresatów przepisów o sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju oddziały banku zagranicznego i oddziały instytucji kredytowej. Pozostałe zmiany mają charakter legislacyjny, porządkujący, eliminujący wątpliwości interpretacyjne.

Nowość w ustawie: sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju

Ustawa implementuje do polskiego prawa przepisy unijne dotyczące sprawozdawczości informacji niefinansowych, a także sposobu klasyfikowania podmiotów wykonujących obowiązki sprawozdawcze. Nowela rozszerza katalog jednostek zobowiązanych do raportowania, poszerza zakres raportowanych informacji, zmienia też formę i miejsce raportowania.

Jakie jednostki będą miały obowiązki sprawozdawcze

Nowe przepisy rozszerzają m.in. zakres podmiotów, które będą miały obowiązek sprawozdawania informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju. Obowiązek obejmie duże firmy, przedsiębiorstwa będące jednostką dominującą dużej grupy kapitałowej, małe i średnie firmy dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym (z wyłączeniem notowanych mikroprzedsiębiorstw), a także spełniające określone warunki i kryteria wielkości jednostki zależne i oddziały z siedzibą w państwie członkowskim UE, których jednostka dominująca najwyższego szczebla lub jednostka samodzielna podlega przepisom prawa państwa trzeciego.

Zapamiętaj! Sporządzanie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju będzie musiało być prowadzone według jednolitych w UE standardów. Zakres sprawozdań będzie poszerzony i będą one obejmować informacje na temat kwestii zrównoważonego rozwoju z obszaru środowiskowego, społecznego, w tym praw człowieka, a także ładu korporacyjnego. Sprawozdania będą weryfikowane przez biegłych rewidentów, będą musiały być również digitalizowane.

Wkrótce w Portalu FK przedstawimy szczegółowe informacje dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.

Autor:

Redakcja Portalu FK

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz