Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jednostki posiadające majątek trwały poszukują efektywniejszych form finansowania działalności niż kredyt. Jedną z nich jest sprzedaż majątku, który następnie zostaje z powrotem przekazany jednostce w użytkowanie na podstawie umowy leasingu. Z punktu widzenia formalnego mamy tu dwie transakcje – sprzedaż i oddanie w użytkowanie. Z punktu widzenia rachunkowego są to transakcje, które powinny być rozpatrywane łączenie. Sprawdź na przykładach ewidencję rachunkową związaną z leasingiem zwrotnym.
Ustawa o rachunkowości (dalej: uor) zagadnienie leasingu normuje w art. 3 ust. 4-6. W przepisie tym uor wskazuje, kiedy w myśl prawa bilansowego leasing uznawany jest za leasing finansowy (polegający na zaliczaniu przedmiotu leasingu do aktywów trwałych korzystającego) oraz po spełnieniu, jakich warunków można skorzystać z uproszczenia i umowę leasingu, dla celów bilansowych, kwalifikować zgodnie z przepisami ustaw o podatku dochodowym.
Leasing zwrotny w księgach
Polska uor nie reguluje natomiast problematyki leasingu zwrotnego. Jednostki mogą na ogólnych zasadach wynikających z art. 10 ust. 3 upr stosować w tej kwestii rozwiązania zawarte w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 5 „Leasing, najem i dzierżawa” (KSR nr 5).
Leasing zwrotny w KSR
Jak wskazano w KSR 5, na transakcję leasingu zwrotnego składają się - w świetle Kodeksu cywilnego - dwie umowy (dwa zdarzenia), tj. sprzedaż określonych składników aktywów i oddania tych składników w leasing (operacyjny lub finansowy) sprzedającemu (korzystającemu) przez nabywcę (finansującego). Transakcja ma zatem charakter leasingu zwrotnego, jeżeli występuje element sprzedaży składnika aktywów oraz następnie przyjęcie go w leasing, który może mieć postać leasingu operacyjnego lub finansowego.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czym jest leasing zwrotny;
Jak ująć przyjęcie sprzedanego środka trwałego do użytkowania przez korzystającego w leasingu;
Ponadto sprawdzisz na konkretnych przykładach różne przypadki związane księgowaniem leasingu zwrotnego.
Polecamy też:
Użyczenie do firmy samochodu w leasingu
Czy ratę leasingu można ująć w całości w kosztach uzyskania przychodu
Samochód w leasingu wykorzystywany w działalności gospodarczej – jakie wydatki w kosztach
Zaloguj się:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.