Podatek od nieruchomości 2025: Rząd przyjął projekt nowelizacji

Dodano: 15 października 2024
Rząd przyjął projekt nowelizacji przepisów w zakresie opodatkowania nieruchomości

Doprecyzowanie pojęć „budowla” oraz „budynek", jednolite zasady opodatkowania garaży w budynkach mieszkalnych – takie zmiany wprowadza projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej. Projekt został przyjęty przez Radę Ministrów. Jak zmiany wpłyną na podatników?

Najważniejsze założenia nowelizacji podatku od nieruchomości 2025

Najważniejsze rozwiązania przejęte w projekcie nowelizacji podatku od nieruchomości to:

  • Ujednolicenie zasad opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży w budynkach mieszkalnych – wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych (niezajęte na działalność gospodarczą) będą opodatkowane jak mieszkania.
  • Doprecyzowane definicji „budynku” i „budowli” na potrzeby podatku od nieruchomości:

 – brak odwołania w definicjach „budynku” i „budowli” do prawa budowlanego, zapewni wzrost pewności prawa podatkowego, na które nie będą już bezpośrednio wpływały  zmiany w prawie budowlanym.

– w projekcie zawarto zamknięty katalog budowli podlegających opodatkowaniu. Jednocześnie zawężony został katalog urządzeń budowlanych podlegających opodatkowaniu, wyłącznie do tych, które są bezpośrednio związane z budynkiem lub budowlą i niezbędne do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem.

– poza opodatkowaniem pozostaną tzw. obiekty małej architektury.

  • Przedłużenie do 31 marca 2025 r. możliwości złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości przez przedsiębiorców, aby dać im czas na dostosowanie do proponowanych zmian.
  • Zniesienie w podatku rolnym wnioskowego trybu udzielania zwolnień podmiotowych (np. dla instytutów badawczych), które będą stosowane z mocy samego prawa – w celu wyeliminowania zbędnej biurokracji.
  • Uszczelnienie poboru opłaty uzdrowiskowej – przyznano radom gmin prawo do nałożenia na inkasentów opłaty uzdrowiskowej obowiązku prowadzenia ewidencji osób, które zobowiązane będą do uiszczenia tej opłaty, co umożliwi sprawowanie kontroli nad rzetelnym wywiązywaniem się z obowiązku pobierania tej opłaty.
  • Określenie właściwości organu podatkowego w sprawie opłaty skarbowej od pełnomocnictwa składanego w formie elektronicznej (na przykład w e-Urzędzie Skarbowym).
Zaproponowane  w  projekcie nowelizacji przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

Źródło:

www.gov.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz