Wydłużony termin na złożenie DN-1 za 2025 rok – wskazówki, jak skorzystać i wzór do pobrania

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 30 stycznia 2025
Deklaracja DN-1 za 2025 rok - wydłużony termin

Jednym z najważniejszych obowiązków spoczywających na części podatników podatku od nieruchomości jest składanie corocznie deklaracji DN-1 na ten podatek. Na podstawie tej deklaracji następnie wpłacany jest podatek na rachunek właściwego organu. W 2025 roku przedsiębiorcy mają więcej czasu na realizację tego obowiązku. Sprawdź, do kiedy złożyć DN-1 za 2025 rok i jakie warunki trzeba spełnić w tym celu. Pobierz wzór zawiadomienia o skorzystaniu z wydłużonego terminu złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości za 2025 rok.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jakie są terminy płatności  podatku nieruchomości za dany rok podatkowy
  • Na jakich podmiotach ciąży obowiązek składania deklaracji DN-1
  • Do kiedy trzeba złożyć DN-1
  • Dlaczego w 2025 roku ustawodawca wydłużył termin na złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości DN-1
  • Jaki jest ostateczny termin na złożenie DN-1 za 2025 rok
  • Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc skorzystać z tej preferencji.

Pobierz wzór:

Zawiadomienie o wydłużeniu terminu deklaracji na podatek od nieruchomości 2025 – przykładowy wzór

Oglądaj szkolenie:

Rewolucyjne zmiany w podatku od nieruchomości 2025 – kluczowe informacje dla firm

Pobierz deklarację DN-1 za 2025 rok:

Sprawdź też:

Czy po zmianie przepisów trzeba ponownie złożyć informację IN-1 od garażu

Kolejna propozycja zmian w opodatkowaniu nieruchomości - nowelizacja już opublikowana

Zakup nieruchomości przez spółkę – sprawdź księgowanie

Powierzchnia gruntów w deklaracji DN-1

Wyrok TK w sprawie budowli. Sprawdź, skutki dla podatników

Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości

Zasady opodatkowania podatkiem od nieruchomości zostały uregulowane w ustawie z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Wynika z niej, że  podatkiem  tym  są  objęte grunty, budynki lub ich części, a także budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Podatnikami zaś są m.in. właściciele nieruchomości lub obiektów budowlanych, ich posiadacze samoistni, czy użytkownicy wieczyści gruntów. 

Osoby fizyczne płacą podatek na podstawie decyzji organu

Zakres obowiązków z związanych z tą daniną jest zróżnicowany w zależności od rodzaju podatnika. Mianowicie w przypadku osób fizycznych, wysokość podatku na dany rok ustalana jest w drodze decyzji przez organ podatkowy (którym jest wójt gminy, burmistrz lub prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotu opodatkowania.

Zasadą jest, że  takie osoby na podstawie otrzymanej decyzji opłacają roczny podatek kwartalnie, w czterech ratach (z wyjątkiem sytuacji, gdy kwota podatku nie przekracza 100 zł, którą płaci się wtedy jednorazowo). Powinny to robić w następujących terminach:

  • I rata – do 15 marca,
  • II rata – do 15 maja,
  • III rata – do 15 września,
  • IV rata – do 15 listopada.

Kto  musi sporządzać deklarację DN-1

Nieco inaczej wygląda to w przypadku pozostałych podmiotów, tj. osób prawnych (np. spółek z o.o., spółek akcyjnych itp.), a także jednostek organizacyjnych oraz spółek niemających osobowości prawnej. W odniesieniu do takich podatników obowiązuje reguła, że uiszczają one wspomniany podatek w postaci comiesięcznych wpłat proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego. Wpłaty te powinny być dokonywane w terminie do 15. dnia każdego miesiąca, zaś za styczeń – do 31 stycznia.

W przeciwieństwie do podatników, o których była mowa wcześniej, wysokość podatku za dany rok nie jest w tym przypadku ustalana w decyzji wydanej przez organ podatkowy, lecz powinna wynikać ze złożonej przez jednostkę deklaracji. Chodzi o deklarację DN-1 za dany rok podatkowy, którą składa się corocznie do 31 stycznia. Adresuje się ją do organu podatkowego właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości.

Wraz z deklaracją DN-1 składane są załączniki:

  • ZDN-1 - dane o przedmiotach opodatkowania podlegających opodatkowaniu,
  • ZDN-2 – dane o przedmiotach opodatkowania zwolnionych z opodatkowania.
W niektórych sytuacjach deklarację DN-1 wraz z załącznikami na podatek od nieruchomości na zasadach przewidzianych dla spółek, muszą także składać osoby fizyczne. Dotyczy to przypadków, gdy takie osoby są współwłaścicielami lub współposiadaczami nieruchomości lub obiektów budowlanych z osobami prawnymi, jednostkami organizacyjnymi niemającymi osobowości prawnej lub spółkami niemającymi osobowości prawnej (z wyjątkiem osób tworzących wspólnotę mieszkaniową).

DN-1 za 2025 rok - więcej czasu na złożenie deklaracji

W 2025 roku podatnicy wyjątkowo mają więcej czasu na złożenie deklaracji DN-1. Jest to efekt zmian w zakresie  opodatkowania nieruchomości, które weszły w życie 1 stycznia 2025 r. Wprowadzono je mocą ustawy z  19 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej (dalej: ustawa nowelizująca).

W ramach nowelizacji ustawy o podatku od nieruchomości m.in.:

  • zmodyfikowano definicje budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości,
  • ujednolicono zasady opodatkowania miejsc postojowych i garaży w budynkach mieszkalnych,

Zatem przy sporządzaniu deklaracji DN-1 za 2025 rok, podatnicy powinni uwzględnić zmiany w przepisach wprowadzone z początkiem tego roku, w tym m.in.  wynikające z nowych definicji budynku oraz budowli. Ze względu na wagę tych zmian, ustawodawca postanowił pójść na rękę podatnikom, aby ułatwić im dostosowanie się do nowego stanu prawnego. Odpowiednie zapisy w tym względzie znalazły się  w art. 6 ust. 1 ustawy nowelizującej.

W związku z nowelizacją przepisów o podatku od nieruchomości, termin składania przez podatników deklaracji na podatek od nieruchomości (DN-1) za 2025  rok  został  wydłużony do 31 marca 2025 r.

Możliwość zastosowania wskazanej preferencji – w postaci możliwości późniejszego złożenia  deklaracji DN-1 – została jednak uzależniona od spełnienia określonych warunków.

Wydłużony termin na złożenie deklaracji DN-1 za 2025 rok

Aby skorzystać z dłuższego  terminu na złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości DN-1 za 2025 rok trzeba:

  • złożyć do właściwego organu podatkowego pisemnego zawiadomienia o skorzystaniu z tego uprawnienia  (w terminie do  31 stycznia 2025 r.) oraz
  • wpłacić miesięczne raty podatku od nieruchomości za pierwsze trzy miesiące  2025 roku w odpowiednich terminach (tj. za styczeń –  do 31 stycznia 2025 r., za luty –  do 15 lutego 2025 r., za marzec – do 15 marca 2025 r.) w wysokości odpowiadającej średniej miesięcznej kwocie należnego podatku za 2024 rok, a następnie rozliczenie, do 31 marca 2025 r., ewentualnego zawyżenia lub zaniżenia należnego podatku wynikającego ze złożonej deklaracji za 2025 rok.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz