Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Wynagrodzenie chorobowe nie przysługuje w przypadku, gdy pracownik nie nabył do niego prawa. Dlatego też przed przystąpieniem do naliczania jego wysokości pracodawca powinien to ustalić. Sprawdź, jak naliczać wynagrodzenie chorobowe krok po kroku.
Ustalenie prawa do wynagrodzenia chorobowego polega na zbadaniu, czy pracownik posiada odpowiedni okres zatrudnienia. Pracownik nabywa bowiem prawo do wynagrodzenia chorobowego po upływie tzw. okresu wyczekiwania, czyli 30 dni nieprzerwanego obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego. Do okresu wyczekiwania wlicza się również poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni.
Przed przystąpieniem do naliczania wysokości wynagrodzenia płatnik powinien również uzgodnić, za jaki okres zaświadczenia lekarskiego wynagrodzenie będzie przysługiwało, co wiąże się z ustaleniem wieku pracownika oraz ustaleniem, czy ubezpieczony w danym roku kalendarzowym korzystał już z tego świadczenia (należy również zbadać, czy nie korzystał z wynagrodzenia chorobowego np. u poprzedniego pracodawcy, jeśli został zatrudniony w trakcie roku kalendarzowego).
Wynagrodzenie chorobowe nie przysługuje w przypadku, gdy przyczyną niezdolności do pracy był wypadek w pracy.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.