E-doręczenia – podmioty publiczne muszą uzyskać adres do doręczeń elektronicznych (ADE) do 1 stycznia 2025 r.

Oskar Sobolewski

Autor: Oskar Sobolewski

Dodano: 13 listopada 2024
E-doręczenia – podmioty publiczne muszą uzyskać adres do doręczeń elektronicznych (ADE) do 1 stycznia 2025 r.

W Sejmie procedowany jest rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych. Projekt nowelizacji ustawy dotyczy wprowadzenia okresu przejściowego do 31 grudnia 2025 r. Okres ten pozwoli podmiotom publicznym lepiej dostosować się do prowadzenia korespondencji przez system e-Doręczeń. Projekt nie zmienia jednak terminu posiadania adresu do doręczeń elektronicznych. Przypominamy, że termin ten został wyznaczony w komunikacie Ministra Cyfryzacji na 1 stycznia 2025 r. Sprawdź, na jakie zmiany organizacyjne muszą przygotować się podmioty publiczne w zakresie e-doręczeń.

W zeszłym tygodniu odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy. Teraz projektem zajmie się sejmowa komisja.

Jak wskazuje Ministerstwo Cyfryzacji, wprowadzenie planowanych rozwiązań podyktowane jest przede wszystkim brakiem gotowości po stronie części podmiotów publicznych do stosowania e-Doręczeń, tj. rozwiązań wynikających z ustawy z 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych, w zakresie doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego (PURDE) lub publicznej usługi hybrydowej (PUH).

Z przeprowadzonych analiz wynika bowiem, że wniosek o założenie adresu do doręczeń złożyło jedynie około 35% obowiązanych podmiotów publicznych, mimo że termin wejścia w życie obowiązku stosowania doręczeń elektronicznych był już kilkukrotnie przesuwany ze względu na niewystarczającą gotowość po stronie podmiotów obowiązanych.

Nie ulega przy tym wątpliwości, iż wdrożenie e-Doręczeń jako nowego sposobu prowadzenia korespondencji jest dużym przedsięwzięciem technicznym, ale przede wszystkim organizacyjnym, szczególnie dla podmiotów publicznych. Termin wejścia w życie obowiązku stosowania doręczeń elektronicznych, o którym mowa w art. 155 ust. 10 ustawy o doręczeniach elektronicznych, wiąże się bowiem z obowiązywaniem nowych przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego zmienionych ustawą o doręczeniach elektronicznych.

Korzyści 

Z komentarza eksperta Portalu FK dowiesz się:

  • Na czym w praktyce polega e-doręczenie
  • Co zmieni się w Ordynacji podatkowej
  • Na jakie zmiany organizacyjne muszą przygotować się podmioty publiczne
  • W czym podmiotom publicznym ma pomóc okres przejściowy przy wdrożeniu e-Doręczeń
  • Czy zmienił się termin na obowiązkowe uzyskanie adresu do doręczeń elektronicznych
  • Czy e-doręczenia będą musiały funkcjonować na uczelniach państwowych i prywatnych
  • Jakie ułatwienia wprowadza się przy założeniu adresu do e-Doręczeń
  • Jakie dodatkowe zmiany wprowadza projekt ustawy

Przeczytaj także:

Termin wdrożenia obowiązku e-Doręczeń po raz kolejny przesunięty

Ustawa o doręczeniach elektronicznych – nowy tekst jednolity

Pozostało jeszcze 75% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Oskar Sobolewski

Autor: Oskar Sobolewski

Prawnik, założyciel Debaty Emerytalnej, ekspert emerytalny i rynku pracy HRK Payroll Consulting. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu systemu emerytalnego, PPK, PPE, zmian kadrowych, płacowych oraz zmian w prawie pracy i na rynku pracy. Autor wielu artykułów prasowych dotyczących problematyki systemu emerytalnego oraz ubezpieczeń społecznych, publikowanych na łamach dzienników, takich jak Rzeczpospolita i Gazeta Prawna, Gazeta Wyborcza, a także portali internetowych tvn24.pl onet.pl,businessinsider.pl, prawo.pl, money.pl i superbiz.pl. Aktywny komentator zagadnień związanych z systemem emerytalnym, wielokrotnie goszczący w programach realizowanych przez wp.pl, money.pl, radio TOK FM, radio ZET, radio RMF FM, TVN 24 oraz TVN.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz