Zasiłek chorobowy za byłego pracownika – płatnik składek przesyła ZUS Z-3

Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Dodano: 20 stycznia 2025
Pytanie: Firma zatrudnia do 20 pracowników. Jest płatnikiem składek. Pracownik zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony otrzymał 3-miesięczne wypowiedzenie. Pod koniec wypowiedzenia do działu płac wpłynęło ZUS ZLA do końca okresu wypowiedzenia, tj. od 10 do 31 stycznia. Zostało wypłacone wynagrodzenie chorobowe za 14 dni, za pozostały okres śiaidczenie wypłaci ZUS. Dnia 31 stycznia po upłynięciu terminu wypowiedzenia została rozwiązana umowa o pracę. Pracownik dostarczył kolejne zwolnienie od 1 lutego. Czy firma za byłego pracownika wysyła do ZUS formularz Z-3?
Odpowiedź:

Za byłego pracownika należy do ZUS przekazać prawidłowo wypełnione zaświadczenie ZUS Z-3. Na jego podstawie ZUS ustali prawo i ewentualnie będzie kontynuował wypłatę zasiłku chorobowego. Takie zaświadczenie płatnik przekazuje tylko jeden raz.

Korzyści 

Z komentarza eksperta dowiesz się:

  • W jakim przypadku płatnik składek przekazuje do organu rentowego formularz ZUS Z-3
  • Jak wypełnić poszczególne części formularza ZUS Z-3
  • Jakie dokumenty do ZUS musi wysłać pracownik, aby otrzymać zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia

Pobierz aktualne Zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3

Przeczytaj także:

Jak krok po kroku naliczać pracownikom zasiłek chorobowy - wskazówki dla pracodawcy

Przedsiębiorca na ZUS ZLA – jak otrzymać zasiłek chorobowy

Czy zasiłki chorobowe wypłacane z ZUS stanowią koszt dla płatnika składek

Wypadek przy pracy – wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek chorobowy

Na czym polega przeliczenie wynagrodzenia chorobowego i zasiłku opiekuńczego

Zasiłek chorobowy - w jakim przypadku płatnik składek przekazuje do organu rentowego formularz ZUS Z-3

Formularz Z-3 wypełnia i przekazuje do ZUS płatnik składek za zatrudnionych osoby, w przypadku gdy organ rentowy jest uprawniony do wypłaty świadczeń chorobowych.

W myśl przepisów ustawy zasiłkowej prawo do zasiłków określonych w ustawie i ich wysokość ustala oraz zasiłki te wypłaca ZUS m.in. osobom uprawnionym do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia.

Na podstawie danych zawartych w zaświadczeniu ZUS Z-3 Zakład ustali więc prawo i wypłaci osobie ubezpieczonej pieniężne świadczenie. 

Co do zasady zaświadczenie ZUS Z-3 płatnik składek przekazuje tylko raz za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy lub kiedy zmieni się rodzaj wypłacanego świadczenia.

Zasiłek chorobowy - jak wypełnić poszczególne części formularza ZUS Z-3

W opisanej sytuacji płatnik składek przekaże więc formularz ZUS Z-3, w którym w bloku „pracownik występuje o:” wskaże zasiłek chorobowy i okres zwolnienia lekarskiego, które wybiega poza okres zatrudnienia.

W bloku „informacje o wypłaconych świadczeniach” płatnik natomiast wskaże, że za okres zwolnienia lekarskiego przez ustaniem zatrudnienia, wypłacił wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy lub zasiłek chorobowy.

Jakie dokumenty do ZUS musi wysłać pracownik, aby otrzymać zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia

Za kolejne zwolnienia lekarskie w ciągłości płatnik składek nie musi za ubezpieczonego przekazywać już żadnych dokumentów. To ubezpieczony przy każdym kolejnym zwolnieniu lekarskim w ciągłości powinien przekazywać do ZUS wniosek o wypłatę zasiłku chorobowego np. na formularzu ZAS-53. Pracownik może to robić za pośrednictwem PUE ZUS, lub osobiście/za pośrednictwem operatora pocztowego przekazywać do ZUS.

Autor:

Jakub Pioterek

Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Specjalista w zakresie zagadnień związanych z ubezpieczeniami społecznymi.Od kilku lat związany z administracją publiczną.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz