Podatek wyrównawczy 2025 – nowe regulacje i obwieszczenie MF

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 25 lutego 2025
Podatek wyrównawczy 2025 – nowe regulacje i obwieszczenie

Jedną z najistotniejszych zmian w przepisach podatkowych, które zaczęły obowiązywać z początkiem 2025 roku, jest wejście w życie krajowych regulacji dotyczących tzw. podatku wyrównawczego 2025. Oprócz wdrożenia rozwiązań ustawowych przewidziano również przepisy wykonawcze, istotne dla podmiotów objętych nową daniną. Ważnym dokumentem w tym zakresie jest obwieszczenie ministra finansów z 7 lutego 2025 r., które określa zakres stosowania nowych regulacji. Sprawdź, jakie obowiązki dotyczą Twojej firmy i przygotuj się na zmiany już teraz!

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jaki był cel wprowadzenia międzynarodowego podatku wyrównawczego
  • Na kim ciążą obowiązki związane z wprowadzonym od 1 stycznia 2025 r. podatkiem wyrównawczym
  • Czego dotyczy obwieszczenie MF z 7 lutego br. pod kątem stosowania  nowych regulacji w sprawie podatku wyrównawczego.

Sprawdź też:

TOP zmiany w podatkach dochodowych na 2025 – kasowy PIT, JPK CIT i globalny podatek minimalny

Poznaliśmy organ właściwy w sprawach podatku wyrównawczego

Globalny podatek wyrównawczy – nowe obowiązki i wyzwania dla podatników

Sprawdź, jak przygotować się do raportowania zrównoważonego rozwoju zgodnie z CSRD

Nowe przepisy o podatku wyrównawczym 2025

1 stycznia 2025 r. weszła w życie ustawa z 6 listopada 2024 r. o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych (dalej: ustawa o podatku wyrównawczym). Wprowadziła ona do krajowego porządku prawnego tzw. globalny podatek minimalny (określany również mianem podatku wyrównawczego).

W ten sposób zrealizowano wytyczne przewidziane m.in. w regulacjach unijnych,  tj. w dyrektywie Rady (UE) 2022/2523 z 14 grudnia 2022 r. w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE L 328 z 22.12.2022 r., str. 1) - znanej jako Dyrektywa GloBE.

Jak informował resort finansów, dyrektywa ta jest efektem wdrożenia w ramach Unii Europejskiej wyników prac Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) mających na celu wyeliminowanie praktyk podatkowych przedsiębiorstw wielonarodowych, umożliwiającym im przenoszenie zysków do państw, w których nie podlegają one żadnemu opodatkowaniu lub podlegają bardzo niskiemu opodatkowaniu.

Podatek wyrównawczy – kogo dotyczy

Głównym założeniem wprowadzonych rozwiązań jest ograniczenie konkurencji w zakresie stawek CIT – przez ustanowienie globalnego minimalnego poziomu opodatkowania na poziomie 15%.

Podatek wyrównawczy dotyczy grup kapitałowych, których skonsolidowane roczne przychody przekraczają 750 mln euro. Jeśli efektywna stawka podatkowa (ETR) grupy w dowolnej jurysdykcji okaże się  niższa niż 15%, grupa będzie zobowiązana zapłacić globalny podatek minimalny, w celu wyrównania różnicy.

Rodzaje podatku wyrównawczego w Polsce

W świetle  obowiązujących w tym zakresie regulacji, w naszym kraju przewidziano  trzy rodzaje podatku wyrównawczego:

  • krajowy (kwalifikowany) podatek wyrównawczy – płacony w państwie, w którym znajdują się nisko opodatkowane jednostki składowe grupy (tzw. QDMTT – ang. Qualified Domestic Minimum Top-up),
  • globalny podatek wyrównawczy – płacony przez jednostkę dominującą w grupie (tzw. spółkę matkę) w państwie, w którym ma ona siedzibę. od niedostatecznie opodatkowanych dochodów podmiotów zależnych w innych jurysdykcjach (oparty na tzw. zasadzie włączenia dochodu do opodatkowania – IIR -  ang. Income Inclusion Rule),
  • podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków – dotyczący przypadków, gdy w państwie siedziby jednostki dominującej (spółki matki) nie zostały wdrożone przepisy o globalnym podatku wyrównawczym, w związku z czym obowiązek zapłaty tej daniny wolno przenieść na jednostki z grupy znajdujące się w poszczególnych  jurysdykcjach (oparty na tzw. zasadzie niedostatecznie opodatkowanych zysków – UTPR – ang. Undertaxed Payment Rule).
Przepisy zawierają regulacje, których celem jest złagodzenie skutków opodatkowania wyrównawczego. Dotyczy to również  tak zwanych bezpiecznych przystani (ang. safe harbours), czyli rozwiązań, które pozwalają na ograniczenie obowiązków związanych z kalkulacją globalnego podatku minimalnego, a przy spełnieniu określonych warunków, na brak zapłaty tej daniny.

Lista krajów, które wdrożyły podatek wyrównawczy

Na podstawie art. 2 ust. 7 ustawy o podatku wyrównawczym MF został zobowiązany do opublikowania wykazu jurysdykcji, które:

  • wdrożyły kwalifikowaną zasadę włączenia dochodu do opodatkowania,
  • kwalifikowaną zasadę niedostatecznie opodatkowanych zysków lub kwalifikowany krajowy podatek wyrównawczy, lub
  •  spełniają wymagania bezpiecznych przystani dla kwalifikowanego krajowego podatku wyrównawczego

–  uwzględniając właściwe w tym zakresie wytyczne lub dokumenty przyjęte przez Otwarte Ramy

do spraw Erozji Podstawy Opodatkowania i Przenoszenia Zysku działające przy OECD.

Obwieszczenie MF a krajowy podatek wyrównawczy

Obowiązek ten został zrealizowany poprzez wydanie przez ministra finansów obwieszczenia z 7 lutego 2025 r. w sprawie wykazu jurysdykcji innych niż Rzeczpospolita Polska, które wdrożyły kwalifikowaną zasadę włączenia dochodu do opodatkowania lub kwalifikowany krajowy podatek wyrównawczy lub spełniają wymagania bezpiecznych przystani dla kwalifikowanego krajowego podatku wyrównawczego. Zostało ono opublikowane 12 lutego 2025 r.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz