Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jedną z najistotniejszych zmian w przepisach podatkowych, które zaczęły obowiązywać z początkiem 2025 roku, jest wejście w życie krajowych regulacji dotyczących tzw. podatku wyrównawczego 2025. Oprócz wdrożenia rozwiązań ustawowych przewidziano również przepisy wykonawcze, istotne dla podmiotów objętych nową daniną. Ważnym dokumentem w tym zakresie jest obwieszczenie ministra finansów z 7 lutego 2025 r., które określa zakres stosowania nowych regulacji. Sprawdź, jakie obowiązki dotyczą Twojej firmy i przygotuj się na zmiany już teraz!
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
TOP zmiany w podatkach dochodowych na 2025 – kasowy PIT, JPK CIT i globalny podatek minimalny
Poznaliśmy organ właściwy w sprawach podatku wyrównawczego
Globalny podatek wyrównawczy – nowe obowiązki i wyzwania dla podatników
Sprawdź, jak przygotować się do raportowania zrównoważonego rozwoju zgodnie z CSRD
1 stycznia 2025 r. weszła w życie ustawa z 6 listopada 2024 r. o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych (dalej: ustawa o podatku wyrównawczym). Wprowadziła ona do krajowego porządku prawnego tzw. globalny podatek minimalny (określany również mianem podatku wyrównawczego).
W ten sposób zrealizowano wytyczne przewidziane m.in. w regulacjach unijnych, tj. w dyrektywie Rady (UE) 2022/2523 z 14 grudnia 2022 r. w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE L 328 z 22.12.2022 r., str. 1) - znanej jako Dyrektywa GloBE.
Jak informował resort finansów, dyrektywa ta jest efektem wdrożenia w ramach Unii Europejskiej wyników prac Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) mających na celu wyeliminowanie praktyk podatkowych przedsiębiorstw wielonarodowych, umożliwiającym im przenoszenie zysków do państw, w których nie podlegają one żadnemu opodatkowaniu lub podlegają bardzo niskiemu opodatkowaniu.
Głównym założeniem wprowadzonych rozwiązań jest ograniczenie konkurencji w zakresie stawek CIT – przez ustanowienie globalnego minimalnego poziomu opodatkowania na poziomie 15%.
W świetle obowiązujących w tym zakresie regulacji, w naszym kraju przewidziano trzy rodzaje podatku wyrównawczego:
Na podstawie art. 2 ust. 7 ustawy o podatku wyrównawczym MF został zobowiązany do opublikowania wykazu jurysdykcji, które:
– uwzględniając właściwe w tym zakresie wytyczne lub dokumenty przyjęte przez Otwarte Ramy
do spraw Erozji Podstawy Opodatkowania i Przenoszenia Zysku działające przy OECD.
Obowiązek ten został zrealizowany poprzez wydanie przez ministra finansów obwieszczenia z 7 lutego 2025 r. w sprawie wykazu jurysdykcji innych niż Rzeczpospolita Polska, które wdrożyły kwalifikowaną zasadę włączenia dochodu do opodatkowania lub kwalifikowany krajowy podatek wyrównawczy lub spełniają wymagania bezpiecznych przystani dla kwalifikowanego krajowego podatku wyrównawczego. Zostało ono opublikowane 12 lutego 2025 r.
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.