Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowy punkt 20 informacji dodatkowej w sprawozdaniach finansowych, dotyczący podatku wyrównawczego. Czy Twoja firma musi go uwzględnić w sprawozdaniu za rok 2024?
Polecamy też:
Globalny podatek wyrównawczy – nowe obowiązki i wyzwania dla podatników
Podatek wyrównawczy 2025 – nowe regulacje i obwieszczenie MF
Sprawozdanie finansowe za 2024 rok – rozwiązania dla księgowych. 5 przypadków z praktyki
Unikaj błędów w sprawozdaniu finansowym. Sprawdź najczęstsze pułapki
Jednostki małe a sprawozdanie finansowe za 2024 rok – kluczowe zmiany
Jedną z najistotniejszych zmian w przepisach podatkowych, które zaczęły obowiązywać z początkiem 2025 roku, jest wejście w życie krajowych regulacji dotyczących tzw. podatku wyrównawczego 2025. Oprócz wdrożenia rozwiązań ustawowych przewidziano również przepisy wykonawcze, istotne dla podmiotów objętych nową daniną. Ważnym dokumentem w tym zakresie jest obwieszczenie ministra finansów z 7 lutego 2025 r., które określa zakres stosowania nowych regulacji. Sprawdź, jakie obowiązki dotyczą Twojej firmy i przygotuj się na zmiany już teraz!
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
TOP zmiany w podatkach dochodowych na 2025 – kasowy PIT, JPK CIT i globalny podatek minimalny
Poznaliśmy organ właściwy w sprawach podatku wyrównawczego
Globalny podatek wyrównawczy – nowe obowiązki i wyzwania dla podatników
Sprawdź, jak przygotować się do raportowania zrównoważonego rozwoju zgodnie z CSRD
Zmianę wprowadza rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz.U z 2024 r., poz. 1894). Jej celem jest określenie właściwości organów podatkowych w sprawach związanych z podatkiem wyrównawczym, wprowadzonym ustawą o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych (dodany § 2a)
Wiadomo już, który organ będzie właściwy miejscowo w sprawach opodatkowania tzw. podatkiem wyrównawczym. Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w tej sprawie, przygotowany w podległym mu resorcie, został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL). Wynika z niego, że sprawami w tym zakresie będzie się zajmował Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Globalny podatek wyrównawczy – nowe obowiązki i wyzwania dla podatników
TOP zmiany w podatkach dochodowych na 2025 – kasowy PIT, JPK CIT i globalny podatek minimalny
Sprawdź, jakie limity podatkowe będą obowiązywać w 2025 roku
Kogo obejmie nowy podatek wyrównawczy, nad którym pracuje MF
Wprowadzenie globalnego podatku wyrównawczego (tzw. Filar 2) oznacza, że niektórzy podatnicy będę musieli przygotować się na nowe obowiązki. Globalny podatek wyrównawczy wpłynie też na stosowanie ulg podatkowych w grupach kapitałowych. Ustawa została już podpisana przez Prezydenta i czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Kogo dotyczy globalny podatek wyrównawczy i jak przygotować się do nowych przepisów?
Ustawa implementuje do polskiego porządku prawnego przepisy dyrektywy Rady (UE) 2022/2523 z 14 grudnia 2022 r. w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii.
Ustawa ma na celu wyeliminowanie praktyk podatkowych przedsiębiorstw wielonarodowych, umożliwiającym im przenoszenie zysków do państw, w których nie podlegają one żadnemu opodatkowaniu lub podlegają bardzo niskiemu opodatkowaniu.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Wraca podatek minimalny, a wraz z nim nowe obowiązki dla firm
Nowość: podatek minimalny za 2024 rok – praktyczne przykłady wyliczeń
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.