Marcin Sarna

Marcin Sarna

radca prawny, ekspert z zakresu ochrony danych osobowych. Specjalizuje się również w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych, w szczególności świadcząc pomoc prawną dla producentów maszyn i urządzeń, przedsiębiorców funkcjonujących w branży usługowej i w sektorze energetycznym
423 artykułów na stronie

Archiwalny Ogłoszenie upadłości z możliwością układu a składki na ubezpieczenie społeczne

Pytanie: W dniu 6 listopada 2009 r. sąd wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu wobec naszej spółki. Czy składki ZUS (bez składek na ubezpieczenie społeczne, które nie podlegają układowi), wynikające z deklaracji za październik 2009 r., których termin płatności przypada na 15 listopada 2009 r., podlegają postępowaniu układowemu? Według nas należność ZUS wynikająca z tej deklaracji podlega układowi, ponieważ powstała przed dniem ogłoszenia upadłości układowej. Zdaniem ZUS-u należność ta nie podlega układowi, ponieważ termin płatności przypada na okres po dniu ogłoszenia upadłości. Jakie przepisy regulują tę kwestię i jak należy traktować należność ZUS-u za październik 2009 r.? Ponadto nie wiemy, jak należy regulować płatności z deklaracji, które są objęte postępowaniem układowym, a w późniejszym okresie kwoty tych deklaracji były korygowane (np. w związku z przekroczeniem podstawy emerytalno-rentowej pracownika podwyższeniu uległa składka na ubezpieczenie zdrowotne). Zdarzyło się, że korekty były przeprowadzane po ogłoszeniu upadłości, a nawet po zatwierdzeniu układu. Czy w takich sytuacjach, w przypadku korekt, zmianie ulega wartość wierzytelności ZUS-u podlegająca układowi, czy też zatwierdzony układ jest częścią zamkniętą i wartości wynikające z korekt podlegają bieżącej zapłacie?
18 stycznia 2011Czytaj więcej »

Aport wniesiony do spółki z o.o. przez poprzednich wspólników a postępowanie egzekucyjne

Pytanie: Chciałbym uzyskać informację odnośnie wniesienia aportu rzeczowego do spółki z o.o. w postaci nieruchomości, na której była ustanowiona hipoteka oraz o sposobie ujawnienia zmiany właściciela w sądzie prowadzącym egzekucję poprzez komornika. W 2001 r. aktem notarialnym spółka z o.o podjęła uchwałę o zmianie umowy spółki, polegającej na podwyższeniu kapitału zakładowego poprzez podwyższenie udziałów z 0,10 zł do 500 zł oraz poprzez ustanowienie nowych udziałów. W związku z powyższym dwóch udziałowców (każdy posiadał po 50% udziałów), a zarazem członków zarządu, wniosło aportem nieruchomości, żeby pokryć podwyższenie wartości udziałów. W dodatkowej uchwale spółka z o.o. (ale już nie w formie aktu notarialnego) zobowiązała się spłacić długi z nieruchomości i uwolnić hipoteki. Jest 2011 r.,  spółka z o.o. przez 10 lat nie działała, ma nowy zarząd, który ustalił, że komornik ma roszczenia (nieskuteczne) wobec byłych właścicieli nieruchomości, którzy wnieśli aport do spółki z o.o. Sąd i komornik nie wiedzą o tym aporcie. Umowa notarialna o wniesienie aportu została złożona do KRS. Poprzedni zarząd pismem do banku wierzyciela poinformował bank, że teraz spółka z o.o. będzie prowadzić rozmowy o spłacie należności, ale nie dostał odpowiedzi.W jaki sposób nowy zarząd ma zawiadomić sąd i komornika, że roszczenia wobec byłych właścicieli są kierowane pod niewłaściwy adres?W jaki sposób prowadzić rozmowy z bankiem na temat spłat kredytu na tych wniesionych nieruchomościach?Nadmieniam, że nowy zarząd chciałby sprzedać nieruchomości, a wcześniej zawrzeć ugodę z bankiem (z warunkiem, że najpierw spłaci należność, a następnie bank wyrazi zgodę na wykreślenie hipoteki).
11 stycznia 2011Czytaj więcej »