Pytanie:
Chciałbym uzyskać informację odnośnie wniesienia aportu rzeczowego do spółki z o.o. w postaci nieruchomości, na której była ustanowiona hipoteka oraz o sposobie ujawnienia zmiany właściciela w sądzie prowadzącym egzekucję poprzez komornika. W 2001 r. aktem notarialnym spółka z o.o podjęła uchwałę o zmianie umowy spółki, polegającej na podwyższeniu kapitału zakładowego poprzez podwyższenie udziałów z 0,10 zł do 500 zł oraz poprzez ustanowienie nowych udziałów. W związku z powyższym dwóch udziałowców (każdy posiadał po 50% udziałów), a zarazem członków zarządu, wniosło aportem nieruchomości, żeby pokryć podwyższenie wartości udziałów. W dodatkowej uchwale spółka z o.o. (ale już nie w formie aktu notarialnego) zobowiązała się spłacić długi z nieruchomości i uwolnić hipoteki. Jest 2011 r., spółka z o.o. przez 10 lat nie działała, ma nowy zarząd, który ustalił, że komornik ma roszczenia (nieskuteczne) wobec byłych właścicieli nieruchomości, którzy wnieśli aport do spółki z o.o. Sąd i komornik nie wiedzą o tym aporcie. Umowa notarialna o wniesienie aportu została złożona do KRS. Poprzedni zarząd pismem do banku wierzyciela poinformował bank, że teraz spółka z o.o. będzie prowadzić rozmowy o spłacie należności, ale nie dostał odpowiedzi.- W jaki sposób nowy zarząd ma zawiadomić sąd i komornika, że roszczenia wobec byłych właścicieli są kierowane pod niewłaściwy adres?
- W jaki sposób prowadzić rozmowy z bankiem na temat spłat kredytu na tych wniesionych nieruchomościach?
Nadmieniam, że nowy zarząd chciałby sprzedać nieruchomości, a wcześniej zawrzeć ugodę z bankiem (z warunkiem, że najpierw spłaci należność, a następnie bank wyrazi zgodę na wykreślenie hipoteki).
Pozostało jeszcze 68% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.
-
Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
-
Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
-
Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
-
Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Autor: Marcin Sarna
radca prawny, ekspert z zakresu ochrony danych osobowych. Specjalizuje się również w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych, w szczególności świadcząc pomoc prawną dla producentów maszyn i urządzeń, przedsiębiorców funkcjonujących w branży usługowej i w sektorze energetycznym