Zmiany w Kodeksie pracy przyjęte przez Senat. Teraz czekają na podpis Prezydenta

Dodano: 6 czerwca 2024
Zmiany w Kodeksie pracy przyjęte przez Senat.

Na posiedzeniu 5 czerwca br. Senat przyjął zmiany w Kodeksie pracy przygotowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wprowadzenie tych zmian w Kodeksie pracy ma zapewnić jeszcze skuteczniejszą ochronę zdrowia pracownic i pracowników. Teraz nowelizacja czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Senat jednomyślnie przyjął ustawę o zwiększeniu ochrony zdrowia kilkuset tysięcy pracowników i pracownic Chodzi o zmiany w art. 222, który dotychczas mówił o ochronie przed substancjami rakotwórczymi i mutagennymi. Teraz nastąpi rozszerzenie ochrony pracowników na substancje reprotoksyczne, czyli wpływające szkodliwie na rozrodczość. Są to m.in.: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego, metale.

Substancje reprotoksyczne mogą wywierać niekorzystny wpływ na funkcje seksualne i płodność u mężczyzn i kobiet, a także na rozwój potomstwa. Ich działanie może być nieodwracalne. Substancje te występują przede wszystkim przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, jak również w budownictwie, w placówkach ochrony zdrowia, zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i w warsztatach samochodowych.

Przyjęte przez Parlament przepisy wdrażają dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/431 z 9 marca 2022 r.

Źródło:

www.gov.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz