Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Pierwsze czytanie ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni oraz ustawy – Kodeks pracy już za nami. W trakcie debaty sejmowej zgłoszony został wniosek o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu. Na posiedzeniu Sejmu w dniach 26–28 czerwca 2024 r. ma się odbyć głosowanie nad odrzuceniem projektu ustawy. Jeżeli Sejm skieruje projekt ustawy do komisji, to na etapie jej prac należy się spodziewać poprawek do treści nowelizacji przepisów. Sprawdź, co ma się zmienić w handlu w niedziele i na jakie wynagrodzenie mogą liczyć pracownicy pracujący w taki dzień.
Celem nowelizacji jest zwiększenie liczby niedziel, w których handel w placówkach niebędących placówkami zwolnionymi zakazu jest dozwolony przez umożliwienie działalności w pierwszą i trzecią niedzielę w każdym miesiącu. Ustawa ma zmienić zasady prowadzenia handlu i czynności związanych z handlem w niedzielę, określonych w ustawie z 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni wraz z późniejszymi zmianami. Autorzy zmian (projekt poselski) oceniają, że dotychczasowy okres obowiązywania ustawy pokazał, że nie spełniła ona części celów, do jakich ją przyjęto. Autorzy zmian wskazują w uzasadnieniu, że wbrew intencjom ustawodawcy z roku 2018 przepisy nie przyczyniły się do wsparcia małych, lokalnych sklepów w ich konkurencji z wielkimi sieciami handlowymi.
W okresie 2014-2023 liczba placówek handlowych w Polsce zmalała o 33,5 tys., a w samym 2023 roku zamknięto 3 tys. placówek. Ostatnie lata są natomiast czasem rozkwitu wielkich sieci handlowych, a zwłaszcza tzw. sieci dyskontowych. Dzięki agresywnej strategii marketingowej i cenowej oraz długim godzinom otwarcia udało im się skłonić potencjalnych klientów do robienia tam zakupów w piątki i soboty.
Z komentarza eksperta Portalu FK dowiesz się:
Przeczytaj więcej praktycznych informacji na temat handlu w niedzielę:
Szykują się zmiany w zakazie handlu w niedziele i w wynagrodzeniu za taką pracę
Weszły w życie zmiany w przepisach ograniczających handel w niedziele
Korzystny dla PIP wyrok Sądu Najwyższego dotyczący handlu w niedziele
Kolejny wyrok Sądu Najwyższego dotyczący handlu w niedziele
Sąd Najwyższy potwierdza swoje stanowisko w sprawie handlu w niedziele
Przeczytaj także:
Umowa o pracę zawarta w niedzielę – z jaką datą zgłosić pracownika do ubezpieczeń ZUS
200% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę w szczególnym przypadku
Praca w niedzielę – kiedy jest możliwa, jakie wynagrodzenie otrzyma pracownik
Zaloguj się:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.