handel w niedziele

Czy będą zmiany w zakazie handlu w niedzielę – trwają prace nad zmianą przepisów

Czy będą zmiany w zakazie handlu w niedzielę – trwają prace nad zmianą przepisów

Pierwsze czytanie ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni oraz ustawy – Kodeks pracy już za nami. W trakcie debaty sejmowej zgłoszony został wniosek o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu. Na posiedzeniu Sejmu w dniach 26–28 czerwca 2024 r. ma się odbyć głosowanie nad odrzuceniem projektu ustawy. Jeżeli Sejm skieruje projekt ustawy do komisji, to na etapie jej prac należy się spodziewać poprawek do treści nowelizacji przepisów. Sprawdź, co ma się zmienić w handlu w niedziele i na jakie wynagrodzenie mogą liczyć pracownicy pracujący w taki dzień.

Celem nowelizacji jest zwiększenie liczby niedziel, w których handel w placówkach niebędących placówkami zwolnionymi zakazu jest dozwolony przez umożliwienie działalności w pierwszą i trzecią niedzielę w każdym miesiącu. Ustawa ma zmienić zasady prowadzenia handlu i czynności związanych z handlem w niedzielę, określonych w ustawie z 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni wraz z późniejszymi zmianami. Autorzy zmian (projekt poselski) oceniają, że dotychczasowy okres obowiązywania ustawy pokazał, że nie spełniła ona części celów, do jakich ją przyjęto. Autorzy zmian wskazują w uzasadnieniu, że wbrew intencjom ustawodawcy z roku 2018 przepisy nie przyczyniły się do wsparcia małych, lokalnych sklepów w ich konkurencji z wielkimi sieciami handlowymi.

W okresie 2014-2023 liczba placówek handlowych w Polsce zmalała o 33,5 tys., a w samym 2023 roku zamknięto 3 tys. placówek. Ostatnie lata są natomiast czasem rozkwitu wielkich sieci handlowych, a zwłaszcza tzw. sieci dyskontowych. Dzięki agresywnej strategii marketingowej i cenowej oraz długim godzinom otwarcia udało im się skłonić potencjalnych klientów do robienia tam zakupów w piątki i soboty.

Szykują się zmiany w zakazie handlu w niedziele i w wynagrodzeniu za taką pracę

Szykują się zmiany w zakazie handlu w niedziele i w wynagrodzeniu za taką pracę

Do Sejmu został skierowany poselski projekt nowelizacji ustawy dotyczącej tzw. zakazu handlu w niedzielę. Zgodnie z poselską propozycją wprowadzone zostałyby dwie niedziele handlowe w miesiącu. Obecnie jest ich 7 w ciągu całego roku. Dodatkowo, pracodawca zostanie zobowiązany przyznać pracownikowi pracującemu w niedzielę jeden dzień wolny – 6 dni przed lub 6 dni po pracującej niedzieli. Propozycja przewiduje również, że za pracę w niedzielę pracownikowi będzie przysługiwało wynagrodzenie w podwójnej wysokości. Sprawdź szczegóły.

Proponowany projekt ustawy ma na celu zmianę regulacji dotyczących zasad prowadzenia handlu i czynności związanych z handlem w niedzielę, określonych w ustawie z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni wraz z późniejszymi zmianami. Autorzy zmian (Polska 2050) oceniają, że dotychczasowy okres obowiązywania ustawy pokazał, że nie spełniła ona części celów, dla jakich ją przyjęto. Projekt jest efektem analizy skutków obecnie obowiązujących przepisów w zakresie ograniczeń handlu w niedziele oraz badań poparcia społecznego dla tych regulacji.