Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) legalizuje zarówno pobyt, jak i pracę cudzoziemca w Polsce. Sprawdź, jakie warunki zatrudnienia wskazuje się w decyzji wydanej do takiego zezwolenia. Które z nich można zmienić bez dodatkowych formalności, a które wymagają zmiany lub wydania nowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń obcokrajowca zatrudnionego na zlecenie
Prowadzenie PPK przez firmę zatrudniającą cudzoziemca
Portal FK przypomina zasady zatrudniania Ukraińców w 2024 roku
Przepisów dotyczących zezwoleń na pobyt czasowy należy szukać przede wszystkim w ustawie z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach. W art. 114 tego dokumentu czytamy o zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę (zezwoleniu jednolitym). Udziela się go, gdy celem pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest wykonywanie pracy.
W art. 118 ustawy o cudzoziemcach czytamy o informacjach, które wskazuje się w decyzji o udzieleniu cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Są to:
Co do zasady, o czym czytamy w art. 120 ustawy o cudzoziemcach, zmiana pracodawcy, pracodawcy użytkownika lub zmiana warunków pracy (opisanych wyżej w punktach 2-5) wymaga zmiany zezwolenia jednolitego lub uzyskania nowego zezwolenia.
W art. 119 ustawy o cudzoziemcach wymienione są sytuacje i zmiany warunków pracy, które nie wymagają zmiany lub wydania nowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Są to:
Zwiększenie wymiaru czasu pracy cudzoziemca na zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę jest możliwe i nie wymaga zmiany lub wydania nowego zezwolenia wyłącznie w przypadku umowy o pracę, np. z 1/2 etatu do pełnego etatu, z 1/4 etatu do 1/3 etatu itd.
Na stronie Państwowej Inspekcji Pracy czytamy: „W sytuacji, gdy cudzoziemiec świadczy pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej i podstawą dopuszczenia go do polskiego rynku pracy jest zezwolenie na pobyt czasowy i pracę nie jest dozwolone zwiększenie określonej w tym dokumencie liczby godzin pracy cudzoziemca w tygodniu lub miesiącu – bez uprzedniej zmiany treści zezwolenia lub wydania nowego zezwolenia, które uwzględnia tę zmianę.”
Żródło:
www.zielonalinia.gov.pl
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.