Zatrudnienie prezesa jednoosobowej spółce z o.o.

Emilia Bartkowiak

Autor: Emilia Bartkowiak

Dodano: 17 października 2024
Pytanie: Czy można założyć jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością będąc jej jedynym wspólnikiem (udziałowcem) i pełniąc równocześnie funkcję jej prezesa? Czy będąc jedynym udziałowcem, można pełnić funkcję prezesa na podstawie umowy o pracę ze swoją spółką?
Odpowiedź:

Przepisy Kodeksu spółek handlowych dopuszczają zakładanie i prowadzenie jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie można natomiast podpisać umowy o pracę z prezesem spółki.

W jednoosobowej spółce sp. z o.o. występuje tylko jeden wspólnik, który jest jednocześnie jedynym udziałowcem i ma pełną kontrolę nad decyzjami i zarządzaniem w spółce, a jednocześnie odpowiada za zobowiązania jedynie do kwoty kapitału zakładowego.

Zatrudnienie prezesa w spółce jednoosobowej

Niestety w jednoosobowej spółce z o.o. nie ma możliwości zawarcia umowy o pracę pomiędzy spółką, a jej jedynym członkiem zarządu, gdyż brak jest w takim przypadku charakterystycznego elementu dla umowy o pracę, jakim jest podporządkowanie.

Opierając się na ugruntowanym orzecznictwie, najczęstszym i rekomendowanym rozwiązaniem w jednoosobowych spółkach z o. o. są:

  • kontrakt menedżerski albo
  • umowa zlecenia.

Wyjaśnienie przepisów o spółkach jednoosobowych

Zgodnie z przepisami Ksh, spółka z o. o. może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym. Założycielami jednoosobowej spółki z o.o. mogą być osoby fizyczne albo osoby prawne. Spółka ta nie może być zawiązana wyłącznie przez inną jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wspólnicy są zobowiązani jedynie do świadczeń określonych w umowie spółki. Kapitał zakładowy spółki powinien wynosić co najmniej 5.000 złotych, a wartość nominalna udziału nie może być niższa niż 50 złotych.

Udziały nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej. Jeżeli udział jest obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżkę przelewa się do kapitału zapasowego.

W spółce jednoosobowej jedyny wspólnik wykonuje wszystkie uprawnienia przysługujące zgromadzeniu wspólników zgodnie z przepisami niniejszego działu. Przepisy o zgromadzeniu wspólników stosuje się odpowiednio. Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna określać:

1) firmę i siedzibę spółki;

2) przedmiot działalności spółki;

3) wysokość kapitału zakładowego;

4) czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział;

5) liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez poszczególnych wspólników;

6) czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony.

Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna być zawarta w formie aktu notarialnego lub przy wykorzystaniu wzorca umowy (zawarcie umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorca umowy wymaga wypełnienia formularza umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym i opatrzenia umowy kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym).

Powołanie spółki jednoosobowej

Umowa zawarta jest po wprowadzeniu do systemu teleinformatycznego wszystkich danych koniecznych do jej zawarcia i z chwilą opatrzenia ich podpisem elektronicznym. Do powstania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga się:

1) zawarcia umowy spółki;

2) wniesienia przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego, a w razie objęcia udziału za cenę wyższą od wartości nominalnej, także wniesienia nadwyżki, z uwzględnieniem art. 158 § 11 Ksh;

3) powołania zarządu;

4) ustanowienia rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, jeżeli wymaga tego ustawa lub umowa spółki;

5) wpisu do rejestru.

Zarząd zgłasza zawiązanie spółki do sądu rejestrowego właściwego ze względu na siedzibę spółki w celu wpisania spółki do rejestru. Wniosek o wpis spółki do rejestru podpisują wszyscy członkowie zarządu.

Spółka w fazie organizacji

Podczas okresu pomiędzy sformułowaniem dokumentu założycielskiego a rejestracją spółki jednoosobowej z o.o. w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), spółka ta posiada status tzw. spółki w fazie organizacji.

Chociaż w tym okresie nie ma ona statusu osoby prawnej, jest traktowana jakby miała zdolność prawną i stosowane są wobec niej przepisy dotyczące osób prawnych.

Jednakże jedyny udziałowiec spółki jednoosobowej z o.o. w organizacji nie ma uprawnienia do reprezentowania spółki (z wyjątkiem zgłaszania jej do rejestru, co wynika z art. 162 Ksh). Taki udziałowiec nie jest zatem w stanie zawierać umów w imieniu spółki (do momentu jej zarejestrowania w KRS), np. nie otworzy więc konta bankowego dla spółki.

W tym okresie zatem (pomiędzy złożeniem wniosku o rejestrację spółki a jej wpisem do KRS) warto, by jednoosobowa sp. z o.o. powołała pełnomocnika.

Autor:

r.pr. Emilia Bartkowiak

Emilia Bartkowiak

Autor: Emilia Bartkowiak

Radca prawny, wieloletni współpracownik Kancelarii Radcowskiej, specjalista z zakresu prawa podatkowego i gospodarczego, autorka licznych artykułów, porad, opinii i komentarzy o tematyce podatkowo-gospodarczej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz