Rozliczenie kosztów inwestycyjnych w spółce która ulegnie rozwiązaniu

Monika Czekała

Autor: Monika Czekała

Dodano: 3 września 2024
Pytanie: W celu wybudowania jednego bloku mieszkalnego została założona spółka z o.o., która po ukończeniu inwestycji zostanie rozwiązana. Wszystkie ponoszone koszty związane z realizacją inwestycji do czasów jej zakończenia nie są zaliczane do kosztów podatkowych. Po jej zakończeniu i sprzedaży mieszkań, koszty inwestycji zostaną zaliczone do kosztów podatkowych. Spółka zakupiła do celów dzielności (budowy bloku mieszkalnego): szalunki, dźwigary drewniane, kontenery (wyposażenie) i ponosi koszty leasingu samochodu ciężarowego. Te wydatki stanowią koszty pośrednie spółki i zostały zaliczone do kosztów podatkowych w momencie ich poniesienia. Po zakończeniu inwestycji i sprzedaży mieszkań, a przed rozwiązaniem spółki, sprzeda ona wymienione wyposażenie i osiągnie z tego tytułu przychód. Czy spółka postępuje prawidłowo?
Odpowiedź:

Tak, postępowanie spółki jest jak najbardziej prawidłowe.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jak rozliczyć zakupy inwestycyjne na poczet budowy bloku w specjalnie do tego założonej spółce?

Polecamy też:

Za wartość początkową środków trwałych uważa się w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia. Za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych.  

Wyłączenia z kosztu wytworzenia

Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Wyposażenie nie będące składnikiem wartości początkowej

Biorąc pod uwagę, że szalunki, dźwigary drewniane, kontenery (wyposażenie) i samochód ciężarowy, nie zostaną zużyte (a nie jedynie użyte) w związku z wytworzeniem (budową) bloku mieszkalnego, nie będą składnikiem wartości początkowej przyszłego środka trwałego.

Potwierdzeniem tego jest, iż po zakończeniu inwestycji i sprzedaży mieszkań, a przed rozwiązaniem spółki, wymienione wyposażenie zostanie sprzedane. Koszty tego wyposażenia będą stanowiły zatem koszty pośrednie spółki i będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. W związku z powyższym postępowanie spółki jest jak najbardziej prawidłowe.

Autor:

Monika Czekała

Księgowy, doradca podatkowy

Monika Czekała

Autor: Monika Czekała

Doradca podatkowy nr wpisu 14485, księgowa z kilkunastoletnim doświadczeniem, posiada Certyfikat Księgowy Ministerstwa Finansów nr 66987/2014, biegły sądowy z zakresu finansów i rachunkowości, Księgowy Roku 2017 Województwa Śląskiego, oraz finalistka innych konkursów wiedzy podatkowej i księgowej o zasięgu ogólnopolskim, takich jak Moneta Aurea 2009, Lider Księgowości 2012, Księgowy Roku. Jest właścicielką biura rachunkowego Metis Finanse Sp. z o.o.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz