Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Działalność gospodarcza w zakresie walut wirtualnych jest działalnością regulowaną i może być wykonywana po uzyskaniu wpisu do rejestru działalności w zakresie walut wirtualnych.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Zgodnie z art. 129m ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (ustawa o AML), działalność gospodarcza obejmująca świadczenie usług, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 12, zwana dalej „działalnością w zakresie walut wirtualnych”, jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców i może być wykonywana po uzyskaniu wpisu do rejestru działalności w zakresie walut wirtualnych.
W myśl art. 129n ust. 1 ustawy o AML, działalność w zakresie walut wirtualnych może być wykonywana przez:
Obowiązek zarejestrowania się w specjalnym rejestrze dotyczyć będzie podmiotów zajmujących się:
Ustawa o AML wskazuje zatem cztery kategorie usług, które wymagają uzyskania wpisu do rejestru działalności w zakresie walut wirtualnych. Wpis do rejestru jest polskim odpowiednikiem uzyskania licencji na prowadzenia działalności dotyczącej walut wirtualnych. Licencja VASP jest określeniem używanym w obrocie międzynarodowym (z ang. virtual asset service provider license).
Rejestr, o którym mowa powyżej prowadzony jest przez Ministra Finansów (stanowi o tym art. 129p ustawy o AML).
Istnieją również sytuacje, w których podmioty działające w zakresie kryptowalut – oprócz uzyskania licencji VASP – muszą ubiegać się o status małej instytucji płatniczej, nad którymi nadzór sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Nadzór KNF „wchodzi w grę” w odniesieniu do małych instytucji płatniczych, względnie do instytucji płatniczych.
Wpis do rejestru
Zgodnie z art. 129r ust. 1 ustawy o VAT, wpisu do rejestru działalności w zakresie walut wirtualnych dokonuje się na podstawie wniosku przedsiębiorcy wniesionego w formie elektronicznej, zawierającego:
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się oświadczenie przedsiębiorcy następującej treści:
„Oświadczam, że dane zawarte we wniosku są kompletne i zgodne z prawdą. Znane mi są warunki wykonywania działalności w zakresie walut wirtualnych, o której mowa w ustawie z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. W szczególności oświadczam, że spełnione są warunki, o których mowa w art. 129n i art. 129o wymienionej ustawy”.
Składający oświadczenie zawiera w nim klauzulę następującej treści:
„Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.
Klauzula ta zastępuje pouczenie organu uprawnionego do odebrania oświadczenia o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Natomiast organ właściwy w sprawach rejestru działalności w zakresie walut wirtualnych odmawia, w drodze decyzji, dokonania wpisu do tego rejestru, jeżeli wniosek jest niekompletny i nie został uzupełniony w wyznaczonym terminie, lub gdy dane zawarte we wniosku są niezgodne ze stanem faktycznym.
Należy pamiętać, że nie ma możliwości prowadzenia działalności w zakresie handlu kryptowalutami bez wpisu do rejestru. Brak dopełnienia tego wymogu wiązać się może przy tym z koniecznością poniesienia odpowiedzialności w postaci kary pieniężnej w wysokości do 100.000 zł.
Ponadto od podmiotów zajmujących się działalnością w obszarze kryptowalut wymaga się posiadania szczególnych kompetencji. Jak stanowi art. 129o ustawy o AML, osoby fizyczne, o których mowa w art. 129n, są obowiązane posiadać wiedzę lub doświadczenie związane z działalnością w zakresie walut wirtualnych. Warunek, ten uznaje się za spełniony w przypadku:
Na gruncie VAT odpłatne świadczenie usług elektronicznych, wiąże się z obowiązkiem rejestracji do VAT i uiszczenia podatku w wysokości 23%. Zgodnie zaś z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Przepis ten znajduje swoje zastosowanie również do działalności w obszarze kryptowalut.
Należy również zwrócić uwagę na zwolnienie uregulowane w art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT, które dopuszcza zwolnienie od VAT obrotu walutą wirtualną. Możliwość zastosowania przedmiotowego zwolnienia należy niemniej rozważyć w odniesieniu do konkretnego przypadku, mając na względzie szczegółowy zakres prowadzonej działalności gospodarczej.
Z kolei na gruncie podatku dochodowego, przychody z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej stanowią przychody z kapitałów pieniężnych, a przepis ten stosuje się również do przychodów uzyskanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej.
Jednocześnie, jak stanowi art. 17 ust. 1g ww. ustawy, przepis ust. 1 pkt 11 stosuje się również do przychodów uzyskanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, z wyjątkiem działalności, o której mowa we wskazanym powyżej art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o AML,
Przychody z kapitałów pieniężnych opodatkowane są 19% stawką podatku dochodowego. Sprzedaż kryptowaluty, również dokonywana w ramach działalności gospodarczej, powinna być rozliczana w zeznaniu rocznym PIT-38. Uzyskany przychód rozlicza się zatem jako odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodu.
Wyjątek stanowi ww. wskazana działalność z art. 2 ust. 2 pkt 12 ustawy o AML. W przypadku takiej działalności uzyskiwany z niej przychód powinien być zaliczany do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Będzie to wtedy „tradycyjne” rozliczanie podatku dochodowego według właściwej, standardowe deklaracji podatkowej (np. PIT-36 bądź PIT-36L).
Odnośnie prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie walut wirtualnych: przepisy nie wymagają konkretnej formy, co oznacza, że taka działalność może być prowadzona zarówno przez osobę fizyczną, przez spółkę cywilną, jak też przez spółkę prawa handlowego.
Nie ma też wyłączeń w zakresie stosowania określonej formy opodatkowania, niemniej wybór poszczególnej z nich zależy od spełnienia wymaganym prawem przesłanek. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w przedmiocie obrotu walutami wirtualnymi, w przypadku uzyskiwana przychodu z działalności gospodarczej, rozliczanie składek ZUS odbywać się będzie według zasad ogólnych.
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.