Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Obywatele Ukrainy, którzy legalnie przebywają w Polsce, będą mogli prowadzić działalność gospodarczą na terytorium naszego kraju na takich samych zasadach jak obywatele polscy. Przepisy w tej sprawie przygotowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Przedsiębiorca chce zlikwidować jednoosobową działalność gospodarczą. Nie zatrudnia pracowników, jest czynnym podatnikiem VAT. Ponieważ prowadził działalność usługową – remanent likwidacyjny będzie wynosił „0”. Posiada natomiast trzy środki trwałe (wózki widłowe) zakupione w latach: 2011, 2014, 2017. Dwa są zamortyzowane w całości, jeden w trakcie umorzenia. Przedsiębiorca nie chce wyrejestrować się z VAT, ponieważ poza działalnością gospodarczą posiada gospodarstwo rolne, które jest zarejestrowane do VAT i tak ma pozostać. Posiadane środki trwałe będą używane nadal w prowadzonym przez podatnika gospodarstwie. Jak powinien przeprowadzić w tym wypadku likwidację prowadzonej firmy?
Przedsiębiorca posiada 25–letni staż pracy. Czy do uzyskania minimalnej emerytury do takiego stażu wlicza się pracę na umowę zlecenia, która była oskładkowana? Czy zalicza się także prowadzenie działalności gospodarczej, podczas której przedsiębiorca opłacał składki? Czy liczy się tylko staż z umowy o pracę? Jakie inne warunki muszą być spełnione w tym temacie?
Nadwyżki finansowe przedsiębiorstwa warto zainwestować, aby zarabiały i pomnażały kapitał. W tym celu wykorzystuje się model Millera-Orra, który wskazuje bezpieczne granice poziomu utrzymania gotówki. Posiadając taką wiedzę można w optymalny sposób wykorzystać środki firmy. Ponadto model ten podpowie, kiedy uruchomić rezerwy, by uniknąć zatorów płatniczych.
Spółka prowadzi działalność polegająca na sprzedaży podłoża pod uprawę pieczarek. Na części gruntów, dotychczas użytkowanych pod uprawę pieczarek, chcemy zasiać trawy i inne rośliny, które następnie będą wykorzystywane jako nawóz i podłoże w pieczarkarni. Rok obrotowy spółki rozpoczyna się 1 lipca danego roku, a kończy 30 czerwca kolejnego roku. Jak należy traktować takie uprawy, czy nadal całość naszych dochodów będzie trzeba opodatkować CIT? Jak księgować i rozliczać taką działalność, jeśli dodatkowo uzyskać możemy dopłaty z ARMIR kwalifikowane jako przychody z działalności rolniczej?
Przedsiębiorca, który w sposób trwały zlikwidował działalność gospodarczą opodatkowaną według skali, może w tym samym roku założyć nowy biznes. Nie ma przeszkód, aby kolejną firmę rozliczać 19% podatkiem liniowym.
Wybór danej formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej nie jest wiążący dla stosowania zasad opodatkowania od rozpoczęcia działalności, aż do końca roku podatkowego. Istotne jest to, że wyboru formy (lub sposobu) opodatkowania dochodów podatnik dokonuje na dany rok podatkowy tylko, jeżeli nie została zgłoszona w trakcie tego roku podatkowego likwidacja działalności gospodarczej.
W kalkulacji wyniku podatkowego nie ma obowiązku podziału dochodów z działalności prowadzonej na terenie strefy dla inwestycji związanych z poszczególnymi zezwoleniami. A to oznacza, że wystarczy prowadzenie jednej ewidencji księgowej.
Pytanie podatnika
Przedsiębiorca jest producentem wyrobów chemicznych. Spółka prowadzi działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie trzech zezwoleń.
Przedsiębiorstwo nie było pewne, czy prowadzenie na terenie SSE działalności zwolnionej z podatku na podstawie więcej niż jednego zezwolenia powoduje obowiązek odrębnej ewidencji rachunkowej dla każdego z tych zezwoleń, a więc konieczność podziału dochodów z działalności prowadzonej na terenie SSE na części przypadające na konkretne zezwolenia. Spółka uważała, że wystarczy prowadzenie jednej ewidencji rachunkowej dla każdego z zezwoleń, a zatem nie będzie miała także obowiązku podziału dochodów z działalności prowadzonej na terenie SSE.
Przychody uzyskane ze sprzedaży akcji stanowią przychody z kapitałów pieniężnych. Przedsiębiorca nie ujmuje ich w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
Zwróć uwagę na zmiany, które czekają przedsiębiorców działających w specjalnych strefach ekonomicznych. Czy będą one korzystne i czemu ma służyć Fundusz Strefowy?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip