Pytanie:
Po śmierci przedsiębiorcy firma jest w zarządzie sukcesyjnym, a spadkobiercami są 3 córki. W związku z tym nastąpi wcześniejszy wykup ładowarki z leasingu, a faktura wykupu będzie wystawiona na przedsiębiorstwo w spadku. Natomiast jest to wykup prywatny, czyli ładowarka nie będzie stanowiła środka trwałego w firmie. Zapłata za fakturę wykupu będzie z konta osobistego jednego ze spadkobierców i ta osoba ma być jedynym właścicielem. Czy dodatkowo powinna być podpisana umowa darowizny między spadkobiercami dotycząca części dotychczas spłaconej? Czy fakt zapłaty końcowej faktury przez jednego spadkobiercę, stanowi dowód własności?
Odpowiedź: Faktura jest dokumentem rozrachunkowym, zapłata za fakturę wraz z świadectwem dziedziczenia stanowi dowód własności.
Korzyści Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
- Jak spadkobiercy powinni rozliczyć między sobą wykup ładowarki z leasingu?
Polecamy też:
Faktura może być wystawiona na spadkobiercę, czyli konkretną osobę fizyczną lub na przedsiębiorstwo w spadku - w przedstawionym stanie faktycznym mówimy o opcji numer dwa (przedsiębiorstwo w spadku).
Płatność za raty a wykup środka trwałego
Płatność za raty leasingu jest inną czynnością prawną niż wykup środka trwałego. W żadnej mierze tych czynności prawnych nie łączy się, płatności były dokonywane za używanie przedmiotu umowy w ramach leasingu a nie za wykup.
Nie ma potrzeby żadnej darowizny odnośnie wcześniej płaconych rat za leasing.
Faktura jest dokumentem rozrachunkowym, zapłata za fakturę wraz z świadectwem dziedziczenia stanowi dowód własności.
Wcześniejszy wykup środka trwałego
W przypadku wcześniejszego wykupu środka trwałego z leasingu do użytku prywatnego przez jednego ze spadkobierców, kwestia zgody pozostałych spadkobierców zależy od kilku czynników:
-
Umowa leasingu: należy sprawdzić, czy umowa leasingu zawiera zapisy dotyczące wcześniejszego wykupu i przeniesienia własności. Często umowy leasingowe mają określone warunki dotyczące wykupu przedmiotu leasingu.
-
Prawo spadkowe: jeśli środek trwały jest częścią masy spadkowej, to zgodnie z polskim prawem spadkowym, wszyscy spadkobiercy mają prawo do części majątku. W takim przypadku, wykup środka trwałego przez jednego ze spadkobierców celem uniknięcia potencjalnych konfliktów prawnych wymaga zgody pozostałych spadkobierców.
-
Porozumienie między spadkobiercami: najlepiej jest uzyskać pisemne porozumienie między wszystkimi spadkobiercami, które jasno określa warunki wykupu i przeniesienia własności środka trwałego. Taki dokument pomaga na przyszłość w uniknięciu przyszłych sporów.
Autor: Barbara Dąbrowska
absolwentka studiów MBA, dyrektor ds. finansów i compliance w firmie consultingowej, manager Działu Księgowości w międzynarodowej firmie leasingowej, trener – wykładowca Centrum Szkoleniowe FRR Sp. z o.o.