Od 11 lipca nowy wzór zgłoszenia SD-ZP dla spadkobierców

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 3 lipca 2024
Od 11 lipca nowy wzór zgłoszenia SD-ZP dla spadkobierców

Od 11 lipca 2024 r. zacznie obowiązywać nowy wzór zgłoszenia SD-ZP. Formularz ten jest przeznaczony dla spadkobierców lub zapisobiorców windykacyjnych, którzy nabędą przedsiębiorstwo lub udział w nim w drodze spadku. Zmianie ulegnie także załącznik do niego. Dowiedz się więcej na ten temat.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jakie są warunki zwolnienia od podatku od spadków i darowizn nabycia w drodze dziedziczenia  własności przedsiębiorstwa osoby fizycznej lub udziału w nim
  • W jakim terminie należy dokonać zgłoszenia do urzędu skarbowego takiego nabycia, przy użyciu formularza  SD-ZP
  • Do czego jest przeznaczony druk SD-ZP/A
  • Z czego wynika potrzeba aktualizacji tych formularzy

Sprawdź też:

Komu wypłacić odprawę pośmiertną i ekwiwalent za urlop po śmierci pracownika

Zaliczki na podatek w firmie w spadku po zmarłym

Korzyści ze wskazania osób uprawnionych do środków z PPK po śmierci uczestnika

Jak ująć w ewidencji księgowej wynagrodzenie po zmarłym pracowniku

Zgodnie z art. 4b ust. 1 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, zwolnione się od tego podatku jest nabycie w drodze dziedziczenia lub zapisu windykacyjnego własności przedsiębiorstwa osoby fizycznej lub udziału w nim, pod warunkiem:

  • zgłoszenia przez nabywcę nabycia własności przedsiębiorstwa lub udziału w nim właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia lub wydania europejskiego poświadczenia spadkowego,
  • prowadzenia tego przedsiębiorstwa przez nabywcę przez okres co najmniej 2 lat od dnia jego nabycia.

W przypadku nabycia przedsiębiorstwa przez więcej niż jedną osobę, zwolnienie przysługuje tym nabywcom, którzy będą je prowadzili przez wspomniany wcześniej okres 2 lat. Warunki te uważa się za zachowane także w przypadku, gdy przedsiębiorstwo zostało w całości wniesione jako wkład do spółki, a objęte w zamian udziały lub akcje nie zostaną zbyte przed upływem 2 lat od dnia nabycia własności przedsiębiorstwa lub udziału w nim.

Zgłoszenia, o którym była mowa wcześniej, w celu skorzystania ze zwolnienia od podatku, należy dokonać we właściwym urzędzie skarbowym, z zachowaniem 6-miesięcznego terminu, na formularzu SD-ZP.

Zgłoszenie na nowym druku SD-ZP (2)

Od 11 lipca 2024 r. zacznie obowiązywać nowy wzór formularza tego zgłoszenia, o oznaczeniu SD-ZP (2). Wprowadzono go na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z 14 czerwca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zgłoszenia o nabyciu własności przedsiębiorstwa. Zmieniona zostanie także „Informacja o pozostałych składnikach przedsiębiorstwa” składana wraz z tym zgłoszeniem - po zmianach jako SD-ZP/A (2).   Wypełnia się ją i dołącza do niego, gdy wiersze w zgłoszeniu są niewystarczające do wykazania składników przedsiębiorstwa. Wspomniane wzory zmodyfikowanych druków  stanowią załączniki do tego rozporządzenia.

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu projektu wskazanego rozporządzenia, nowelizacja ma na celu

usystematyzowanie formularzy SD-ZP i SD-ZP/A zgodnie z zasadami obowiązującymi na portalu e-Urząd Skarbowy oraz dostosowanie go do standardów formularzy interaktywnych.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz