Czy wynajmując wiele lokali należy założyć działalność gospodarczą?

Jakub Sitarski

Autor: Jakub Sitarski

Dodano: 16 sierpnia 2024
Pytanie: Osoba fizyczna prowadzi najem prywatny, zamierza jednak jedną z nieruchomości wynajmować na krótkie terminy na platformie Booking.com. Czy tą jedną nieruchomość powinna traktować inaczej i założyć działalność gospodarczą? Czy można łączyć ryczałt z prywatnego najmu z ryczałtem z działalności gospodarczej?
Odpowiedź:

Ilość wynajmowanych nieruchomości nie przesądza o obowiązku założenia działalności. Możliwe jest łączenie przychodów opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym z działalności gospodarczej oraz z najmu prywatnego. Przychody te należy wykazać w jednym rocznym zeznaniu podatkowym PIT-28.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • W jaki sposób rozliczyć przychód z najmu?
  • Czy trzeba założyć działalność wynajmując wiele nieruchomości?
  • Czy można łączyć najem prywatny z najmem z działalności?

Polecamy też:

Wynajem nieruchomości w ramach majątku prywatnego

Wynajem kilku nieruchomości może odbywać się w ramach zarządu majątkiem prywatnym i nie musi oznaczać prowadzenia działalności gospodarczej. Możliwe jest także wynajmowanie określonej nieruchomości w ramach najmu prywatnego, zaś innej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Kwalifikacja najmu jako zarządu majątkiem prywatnym bądź prowadzenia działalności gospodarczej jest kwestią niełatwą i opierać się powinna zawsze na indywidualnej analizie.

Wynajem na zasadzie działalności gospodarczej

W pytaniu mowa jest o tym, że tylko jedna z nieruchomości będzie wynajmowana krótkoterminowo w ramach ogłoszenia dostępnego w Internecie. Powyższe może wskazywać, lecz nie musi o prowadzeniu w tym zakresie działalności gospodarczej.

Zgodnie z definicją działalności gospodarczej, uregulowaną w art. 3 Prawa przedsiębiorców, działalnością gospodarczą jest zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.

Działalność gospodarcza z punktu widzenia VAT

Jak stanowi z kolei ustawa o VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody.

Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Podkreślenia wymaga, że na gruncie ustawy o VAT, najem prywatny spełnia definicję działalności gospodarczej, jeżeli jest wykonywany w sposób ciągły i do celów zarobkowych. Zatem nie ma tutaj znaczenia to, czy będzie on prowadzony w ramach działalności gospodarczej, czy też jako odrębne źródło przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o PIT.

Zgodnie jednak z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe są zwolnione z VAT. Zwolnienie to nie znajdzie jednak zastosowania do lokali użytkowych. W tym zakresie możliwe będzie skorzystanie ze zwolnienia podmiotowego do kwoty 200.000 zł, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

Wynajem lokali a PIT

Z kolei zgodnie z definicją zawartą w ustawie o PIT, działalność gospodarcza oznacza działalność:

  • wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  • polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  • polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w ustawie.

W myśl art. 14 ust. 2 ustawy o PIT, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Podatnik decyduje jak rozliczyć najem

Podkreślenia wymaga, że na gruncie podatku ustawy o PIT podatnik sam decyduje o kwalifikacji podatkowej przychodów osiąganych z tytułu najmu i może zaliczyć je zarówno do źródła jakim jest najem prywatny (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy), jak też do źródła przychodów uzyskiwanych w ramach działalności gospodarczej. Jeśli jednak najem spełnia przesłanki przewidziane w przywołanej definicji, przychody należy zaliczyć do źródła jakim jest działalność gospodarcza.

Opodatkowanie najmu

Przychody z tytułu najmu prywatnego podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5% (dla przychodów z najmu prywatnego przekraczających rocznie kwotę 100.000 zł zastosowanie znajdzie stawka 12,5 %).

W przypadku najmu dokonywanego wspólnie przez małżonków limit dotyczy każdego z nich. Z kolei, w przypadku najmu dokonywanego w ramach działalności gospodarczej, dostępne formy opodatkowania to również podatek według skali podatkowej (12% i 32%) oraz podatek liniowy (19%).

Ilość nieruchomości nie przesądza o obowiązku założenia działalności

W interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z 15 września 2023 r. nr 0114-KDIP3-2.4011.646.2023.4.MR wskazano, że uznanie danej działalności za gospodarczą wymaga tego, by spełniała ona łącznie warunki celu zarobkowego, ciągłości i zorganizowanego charakteru.

Natomiast nie ma zdaniem organu podstaw, by kwalifikować do pozarolniczej działalności gospodarczej podejmowanych przez podatnika czynności, które mieszczą się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, a więc, które mają na celu zwyczajowe gospodarowanie tym majątkiem.

Dyrektor KIS powołał się też na uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 maja 2021 r. o sygn. akt II FPS 1/21, w której wskazano, że to podatnik decyduje o tym czy „powiązać” określone składniki swojego mienia z wykonywaniem działalności gospodarczej, czy też zachować je w zarządzie majątkiem niezwiązanym z działalnością gospodarczą i oddać np. w najem.

Łączenie najmu prywatnego z działalnością gospodarczą

Takie połączenie jest możliwe, a przychody opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym z działalności gospodarczej oraz z najmu prywatnego należy wykazać w jednym rocznym zeznaniu podatkowym PIT-28.

Jeśli najem rozliczany byłby w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to zastosowanie do niego ryczałtu byłoby możliwe o ile prowadzona działalność gospodarcza nie byłaby wyłączona z opodatkowania uzyskiwanych z niej przychodów ryczałtem.

Jeśli w ramach działalności zastosowanie znajdują zasady ogólne bądź podatek liniowy, to opodatkowanie najmu w ramach ryczałtu nie będzie możliwe. Należy także pamiętać o limicie dla rozliczenia ryczałtem, który wynosi aktualnie 2 mln euro.

Nowe obowiązki raportowania transakcji użytkowników platform cyfrowych

W związku ze wskazaniem, że oferta w zakresie najmu będzie publikowana na platformie Booking, wskazać należy, że w myśl aktualnie obowiązujących przepisów, platformy tego rodzaju zobligowane są zgłaszać do odpowiedniego organu podatkowego informacje o dochodach generowanych przez ich użytkowników.

Operatorzy platform cyfrowych zobligowani są raportować do właściwych organów państwowych informacje dotyczące użytkowników (sprzedawców bądź usługodawców), którzy w danym roku kalendarzowym dokonali więcej niż 30 transakcji, lub którzy uzyskali z tego tytułu wynagrodzenie powyżej 2.000 euro.

Obowiązek raportowy za dany rok upływa 31 stycznia roku następnego

Zaraportowanie do organu podatkowego aktywności danego użytkownika ma na celu umożliwienie organom podatkowym zweryfikowania, czy użytkownik prowadzi profesjonalną działalność, a jeśli tak, to czy rozliczył się on prawidłowo z fiskusem.

Niemniej podkreślenia wymaga, że samo zaraportowanie w żadnej mierze nie przesądza tego, że przez danego użytkownika prowadzona jest działalność gospodarcza. Jak wspomniałem, sama ilość dokonanych transakcji, ale także kwota nie przesądzają, że najem nie może odbywać się w ramach zarządu majątkiem prywatnym. Oczywiście, każdy przypadek powinien zostać poddany indywidualnej ocenie.

Autor:

Jakub Sitarski

Radca prawny

Doradca podatkowy

Jakub Sitarski

Autor: Jakub Sitarski

Doradca podatkowy, Radca prawny specjalizujący się w doradztwie prawno-podatkowym i obsłudze przedsiębiorstw (JDG oraz spółki). Pełnomocnik procesowy przedsiębiorców i podatników w sporach z organami, w tym w sporach podatkowych. Zawodowo związany z Kancelarią LTCA, gdzie kieruje działem Sporów Podatkowych i Postępowań Sądowych. Uprzednio współpracownik Kancelarii Prawnej prof. Witolda Modzelewskiego, będącej częścią Grupy Instytutu Studiów Podatkowych Sp. z o.o. Autor licznych publikacji na łamach najpopularniejszych portali prawniczych i branżowych. Założyciel bloga o tematyce podatkowej – www.jakubsitarski.pl.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz