najem prywatny

Rekompensata otrzymana przez właściciela lokalu za przedwczesne rozwiązanie umowy najmu

Rekompensata za rozwiązanie umowy najmu przed czasem bez prawa do ryczałtu

Rekompensata otrzymana przez właściciela lokalu za przedwczesne rozwiązanie umowy najmu, powinna być opodatkowana PIT na zasadach ogólnych, a nie 8,5% ryczałtem ewidencjonowanym, przewidzianym dla najmu prywatnego. Potwierdził to niedawno Naczelny Sąd Administracyjny w wydanym przez siebie wyroku.

Opodatkowania PIT świadczeń otrzymanych przez „prywatnego” wynajmującego  dotyczy wyrok  Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 maja 2024 r. (sygn. akt II FSK 947/21). W sprawie, którą zajmował się sąd, podatnik był właścicielem lokalu użytkowego. Wynajmował go  innemu podmiotowi w ramach tzw. najmu prywatnego (a więc poza działalnością gospodarczą). Dlatego przychody uzyskiwane z tego tytułu  opodatkowywał ryczałtem od  przychodów ewidencjonowanych według stawki  8,5%  (12,5%). Najemcą lokalu był bank, zaś umowa najmu została zawarta na czas oznaczony. Miała ona obowiązywać do 11 czerwca 2022 r., jednak w międzyczasie – w związku ze zmianami korporacyjnymi polegającymi na połączeniu się wspomnianego wcześniej banku z innym bankiem – w miejsce dotychczasowego najemcy wstąpiła inna instytucja finansowa. Ten drugi najemca (również bank)  z przyczyn niezależnych od wynajmującego podjął decyzję o likwidacji placówki prowadzonej w lokalu, o którym była mowa wcześniej. Z tego powodu złożył jego właścicielowi propozycję wcześniejszego rozwiązania umowy najmu. Wynajmujący przystał na tę propozycję, przy czym  z tytułu  przedwczesnego rozwiązania umowy i pozostawienia lokalu w stanie niewyremontowanym – otrzymał od najemcy stosowną rekompensatę pieniężną.

Wspomnianą rekompensatę, otrzymaną od banku, wynajmujący zamierzał  opodatkować w ten sam sposób, jak przychody z najmu lokalu, tj. 8,5%  (12,5%)  ryczałtem. Ten sposób opodatkowania przychodów, o których mowa, wynika z art.  6 ust. 1a ustawy z  20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (ustawa o ryczałcie).

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • W jaki sposób  jest opodatkowany najem prywatny lokali
  • Jaka jest wysokość stawek podatkowych stosowanych w tym zakresie
  • Na jakich zasadach według NSA opodatkować PIT otrzymane przez podatnika świadczenia odszkodowawcze związane z takim najmem 

Sprawdź też:

Czy istnieje limit dochodów z najmu prywatnego?

Najem mieszkania dla pracownika w koszty firmy

Wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej w celu dalszego wynajmu

Działalność gospodarcza na ryczałcie i najem mieszkania – czy składać dwa zeznania PIT-28