Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Z zapowiedzi resortu finansów wynika, że zmiany struktury FA będą związane z prezentacją terminu płatności, wprowadzeniem nowej roli w Podmiot3 – pracownik (rozwiązanie istotne dla identyfikacji wydatków pracowniczych), zwiększeniem ilości znaków w polu P_7 (nazwa towaru lub usług) czy rozwiązaniami dedykowanymi JST i GV. Struktura w wersji FA(3) trafi do konsultacji publicznych jesienią 2024 roku. Dowiedz się więcej o nowościach w KSeF.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź więcej o KSeF:
MF: Nowy projekt dotyczący KSeF pojawi się we wrześniu
Oglądaj szkolenie:
W zaktualizowanych pytaniach i odpowiedziach w zakresie KSeF resort finansów wyjaśnił, że z myślą o niektórych branżach wystawiających faktury o złożonym zakresie danych zostanie umożliwione przesyłanie załączników do KSeF.
Planowane je także wyrównanie środowiska produkcyjnego KSeF w okresie fakultetu, które zapewni pełne wdrożenie funkcjonalności „biznesowych” (wystawianie faktur w KSeF w modelu docelowym IT), ale bez zmiany obowiązków podatników oraz umożliwi wcześniejszą instalację certyfikatów do kodów QR przed wdrożeniem obowiązkowego KSeF.
Szczegółowy plan wdrożeń funkcjonalności na poszczególnych środowiskach zostanie udostępniony we wrześniu 2024 roku.
Ministerstwo Finansów nie planuje odroczenia KSeF do czasu wejścia w życie przepisów unijnych związanych z tzw. pakietem VIDA.
Obowiązkowy KSeF wejdzie w życie etapowo, tj.:
Prace legislacyjne przebiegają w dwóch etapach, z czego jeden został ukończony.
Równolegle trwają prace techniczne związane ze stworzeniem nowej architektury systemu oraz dostosowaniem narzędzi (m.in. Aplikacji Podatnika KSeF) do wymagań obowiązkowego KSeF. Część funkcjonalności już została udostępniona na środowisku testowym.
Planowane są także działania polegające na:
W związku z wprowadzeniem obowiązkowego KSeF uchylone zostanie rozporządzenie ministra finansów z 27 grudnia 2021 r. w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (Dz. U. z 2021 r. poz. 2481 ze zm.). Pojawi się nowe rozporządzenie wykonawcze, którego zapisy częściowo będą pokrywać się z dotychczasowym brzmieniem, a w części będą to nowe regulacje dedykowane wersji obligatoryjnej systemu (kody QR, dostęp dwuetapowy do faktur, certyfikaty wewnętrzne).
Ponadto 27 czerwca 2024 r. została opublikowana nowelizacja rozporządzenia JPK. Nowelizacja obejmuje m.in. nowy przedział czasowy, w którym podatnicy nie będą musieli wykazywać numeru KSeF faktury w ewidencji sprzedaży (1 lutego 2026 r. - 31 lipca 2026 r.).
Źródło: ksef.podatki.gov
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.